دندان عقل

دندان عقل

آنچه می خوانید...


دندان عقل چیست؟

دندان عقل در انتهای لثه ها و بعد از آخرین دندان آسیاب قرار می گیرد . هر انسانی  در طول عمر خود بعد از گذراندن دوران نوجوانی شاهد رشد دندان عقل در دهان خود می شود. افراد از 32 دندان طبیعی در دهان خود برخوردارند. بعضی ها بیش از 32 دندان دارند، که به اصطلاح به آن (هایپردنت) می ‌گویند. و بعضی کمتر از 32 دندان دارند، بیماری که به آن (هیپودنت) می‌گویند.

 

چرا باید دندان عقل را کشید؟
امکان دارد دندان عقل در طول دوران نوجوانی یا نزدیک سن 20 سالگی شروع به رشد می ‌کند، اما در برخی موارد امکان دارد  تا سن 30 ‌سالگی یا بیش از آن طول بکشد. اگرچه در بعضی موارد دندان عقل بدون ایجاد هیچ ‌گونه مشکل یا ناراحتی رشد می‌ کند، ولی درصورت مناسب نبودن فضای رشد دندان عقل در دهان ، باعث فشار آمدن به دندان های دیگر می شود و در نتیجه منجر به تغییر شکل دندان های دیگر می شود.


آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

جراح دندان پزشک برای انجام عمل کشیدن دندان از بی حسی موضعی استفاده و با تزریق آمپول های بی حسی مخصوص نمی گذارد  شما دردی را احساس کنید، البته داشتن حس ناراحتی جزئی در دهان طبیعی است . بیمار پس از اتمام جراحی می تواند به منزل برگردد. برطرف شدن زخم محل دندان کشیده شده حدود 1هفته طول می کشد.

دندان عقل


مراقبت های بعد از کشیدن دندان

  • در 24 ساعت نخست پس از کشیدن دندان، کمی خونریزی خواهید داشت. برای کاهش خونریزی یک تکه گاز استریل و مرطوب روی محل جراحی قرار داده و فشار دهید. این کار باعث قطع خونریزی می شود.
  •   اگر دچار تورم در صورت شدید . برای رفع آن از کمپرس یخ استفاده کنید. کمپرس یخ باید به مدت 10 دقیقه روی محل متورم شده قرار داده شود•  برای برطرف شدن درد و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان می ‌توان داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنید. در صورت لزوم دندانپزشک داروهای مسکن را به شما تجویز می‌ کند.
  • دهان خود را با دهانشویه مخصوص شستشو دهید
  • از غذاهای سرد و مایع استفاده کنید

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر صفار هرندی

سایر خدمات دکتر صفار هرندی :

اصلاح طرح لبخند

لامینیت دندان 

ارتودنسی

بلیچینگ دندان

کامپوزیت ونیر ها

راه های رتباطی

 ۶۶۷۵۰۱۰۰

۲۶۷۰۵۰۱۸

۲۶۷۰۵۰۲۸0

 

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *