۶ دقیقه
پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان

آنچه می خوانید...

افراد بسیاری با گذشت زمان بنابر دلایل گوناگونی مانند پیری ، وراثت و برخی از بیماری ها دندان های خود را از دست می دهند . این موضوع علاوه بر مشکلاتی که در ظاهر شخص ایجاد می کند می تواند در جویدن هم نقش زیادی داشته باشد . بنابراین افراد به دنبال راه حلی منا سب و دائمی برای رفع این مشکل هستند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و با استفاده از روش های مختلف مثل پروتز دندان یا ایمپلنت دندان می توان این مشکل را بر طرف کرد.

پروتز دندان چیست؟

مجموعه ایی از دندان مصنوعی گفته می شود که با استفاده از نوار پلاستیکی و یا فلزی به گونه ایی بهم متصل می شوند که اندازه دهان بیمار باشد این پروتز می تواند جایگزین دندان های از دست رفته باشد . همچنین وظیفه بازیابی سلامت و اصلاح طرح لبخند را بر عهده خواهد داشت.

نحوه اتصال پروتز ثابت دندان چگونه است؟

نحوه اتصال این پروتز ها معمولا به روش های مختلف خواهد بود . بنابراین این پروتز ها یا توسط خود دندان ،ایمپلنت دندان و یا عضلات دهان در جای خود متصل می شوند.

انواع پروتز دندان

زیبایی دندان امروزه یکی از مهم ترین نکاتی است که هر فرد به آن توجه بسیاری دارد. برای زیبایی دندان از روشهای بسیاری استفاده می شود. یکی از این روشها پروتز دندان است. پروتز دندان شامل دو نوع ثابت و متحرک است که ما در این مقاله در ارتباط با پروتز ثابت با شما صحبت خواهیم نمود.

انواع پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت در واقع پروتزی است که بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت و دائمی می باشد. پروتز ثابت می تواند یک یا چند واحدی باشد.

پروتز ثابت شامل دو نوع روکش و بریج است که روکش را بر روی دندان تراش خورده قرار می دهند اما بریج را بر روی دندان های پایه کناری قرار خواهند داد.

روکش زمانی انجام می گیرد که دندان به قدری پوسیده باشد که دیواره های آن از بین رفته و با ترمیم نتوان آنرا پر نمود.

زمانی که یک یا چند دندان از بین رفته باشند می توان از بریج دندان استفاده نمود.

مواد سازنده پروتز ثابت

پروتز ثابت ازروکش یا بریج سرامیک متصل به فلز ساخته شده است به این صورت که ابتدا چهار چوبی از فلزاتی مانند تیتانیوم و پالادیوم که به روکش ثبات می دهد ساخته می شود . همچنین لایه ای از سرامیک دندانی برای باز سازی ظاهر به چهار چوب اضافه می شود .   

مراحل درمان پروتز ثابت چگونه انجام می شود ؟

در مرحله نخست دندانپزشک آماده سازی اولیه را بر روی دندان انجام می دهد. سپس قالب گیری دندان بیمار انجام شده، در نهایت قالب دندان به لابراتور فرستاده می شود در لابراتور قالب انجام شده با استفاده از گچ دندانپزشکی ریخته شده بنابراین ماکت دندان ساخته می شود. پس از ساخت ماکت بر روی آن چهارچوب فلزی گذاشته می شود سپس چند لایه سرامیک را با حرارت زیاد به فریم اتصال می دهند.
روکش یا بربج دندان فاقد فلز که از دی اکسید زیرکونیا و یا سرامیک فشرده ساخته می شوند این روش هم کاملا مشابه روش قبلی می باشد ولی مراحل لابراتوری آن ها متفاوت می باشد. پس پایان این مراحل توسط دندانپزشک در جای مناسب روی لثه بیمار قرار می گیرد.

روکش تک واحدی دندان

روکش دندان برای دندان های آسیب دیده بسیار مناسب خواهد بود . بنابراین اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد یا این که دندان چند بار پر شده باشد استفاده از پروتز ثابت دندان بهترین روش می باشد این روکش به استحکام دندان کمک کرده در بهبود ظاهری آن ها نقش دارد.

بریج دندان

بریج دندان بیشتر با نام پروتز دندان ثابت شناخته می شود بنابراین افرادی از این پروتز ثابت استفاده می کنند که یک و یا چند دندان خود را از دست داده باشند . این پروتز محل دندان های افتاده را می پوشاند و باعث بهبود عملکرد جویدن وزیبایی دندان می شود.

چه دندان هایی نیاز به روکش دارند؟

 • دندان هایی که پر کردگی های وسیع دارند.
 • دندان هایی که عصب کشی شده اند.
 • دندان هایی که تاج آنها شکسته است.
 • دندان هایی که ظاهری نا زیبا دارند.

پروتز ثابت دندان

مراقبت های بعد از پروتز دندان

بدیهی است که بعد از پروتز ثابت دندان نیاز است که مراقبت های لازم بیش از پیش انجام گیرد.

نخ دندان

یکی از مهمترین اقدامات بعد از پروتز دندان استفاده از نخ دندان است. زیرا با انباشته شدن ذرات غذایی در لبه های روکش ممکن است پوسیدگی رخ دهد. به همین منظور نیاز است که بعد از صرف غذا از نخ دندان استفاده شود.همچنین برخی از مراقبت های بعد از انجام پروتز ثابت را در اینجا به شما ارائه خواهیم داد.

 • 24 ساعت بعد از پروتز نباید فشار جویدن به دندان ها وارد شود.
 • در صورت احساس بلندی در ناحیه ی پروتز شده به پزشک مراجعه نمایید.
 • بالا بدون دقت لازم در هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان
 • در صورتی که پروتز با چسب موقتی چسبانده شده باشد نیاز است که بعد از یک هفته به پزشک مراجعه نمایید تا پروتز با چسب دائم چسبانده شود.
 • در صورت مشاهده خونریزی از دستکاری اجتناب کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در صورت در آمدن پروتز در زمان استفاده از چسب موقت علاوه بر عدم دستکاری به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت پریدن چینی روی پروتز به پزشک خود مراجعه فرمایید.

مزایا پروتز ثابت :

این پروتز نسبت به متحرک برای بیماران مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر است :
1. بالابودن دوام ماندگاری
2. بالا بودن استحکام و دوام بیشتر تا 20 سال
3. از نظر تمیز کردن و بهداشت مانند دندان طبیعی می باشد
4. افزایش زیبایی
5. حفاظت از دندان های مصنوعی جزئی
6. کاهش تحلیل رفتگی استخوان فک

معایب پروتز دندان :

برخی از بیماران بعد از پروتز دندان دچار مشکلاتی خواهند شد ولی اگر به یک دندانپزشک متبحر مراجعه کنند کمتر دچار این عوارض می شوند. این عوارض شامل :
1. خردشدن تاج دندان
2. واکنش آلرژیک
3.ناراحتی و حساسیت دندان
4. شل شدن تاج دندان

مدت ماندگاری پروتز ثابت :

همواره رعایت بهداشت فردی در مدت زمان دوام پروتز خیلی موثر خواهد بود . بنابراین پروتزی که به خوبی تمیز نگه داشته شود می تواند در طول زندگی فرد دوام داشته باشد.

سن مناسب برای انجام پروتز دندان :

انجام این پروتز محدودیت سنی ندارد هر شخصی که معمولا بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کند می تواند از این روش استفاده کند اما بهتر است که فرد به سن رشد رسیده باشد تجربه ثابت کرده است حتی انجام ایمپلنت دندان برای افراد بالای 60 سال هم درصد موفقیت قابل قبولی داشته است.

هزینه پروتز دندان :

این هزینه با توجه به دستمزد دندان پزشک و هزینه های مربوط به لابراتوری خیلی متفاوت خواهد بود. در مورد هزینه ایمپلنت دندان به طور دقیق نمی توان اظهار نظر کرد این هزینه به عوامل مختلفی مانند نحوه کاشت ، متریال مصرفی ، دستمزد جراح ، نحوه کاشت بستگی خواهد داشت . بنابراین برای پروتز دندان به بهترین متخصص پروتز دندانی مراجعه شود.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *