دکتر مجتبی صفار هرندی » دندانپزشکی زیبایی » انواع روش های زیبایی دندان ها
[ratemypost]
۶ دقیقه
اصلاح طرح لبخند

انواع روش های زیبایی دندان ها

آنچه می خوانید...

انواع روش های زیبایی دندان ها

درمان های ترمیمی گاها به سمتی می روند که بیمار می خواهد زیبایی ظاهری دندان هایش را نیز اصلاح کند. اما آیا انجام این کار برای همه افراد ضروری است یا فقط یک گزینه انتخابی محسوب می شود؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع روش های زیبایی دندان ها بپردازیم در صورت تمایل با ما همراه باشید.

درمان های زیبایی در درجه اول می تواند انتخابی باشد ولی در عین حال بسته به میزان تخریب شدگی دندان ها به خصوص دندان های جلو، می توان درمان های زیبایی دندانپزشکی را انجام داد که در این صورت هم دندان آسیب دیده ترمیم می شود و هم می توانند زیباتر شوند یا به عبارتی اصلاح طرح لبخند انجام شود.

بنابراین درمان های زیبایی به دو عامل بستگی دارد: شدت آسیب دیدگی دندان ها و درخواست بیمار.

مصاحبه دکتر هرندی

آیا برای اصلاح طرح لبخند لازم است تمام دندان ها تحت درمان های زیبایی قرار بگیرند؟

در مجموع به تعداد دندانی که دیده می شود، بستگی دارد مثلا 6 دندان یا 8 دندان. برخی اوقات دهان هایی که بازتر است تا 10 دندان هم در هر فک قابل انجام است.

تعداد دندان بیشتر بستگی به انتخاب رنگ از سمت بیمار دارد، وقتی که کسی به دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کند و خواهان تغییر رنگ بر روی دندان هایش نیست و دندان های جلویش دچار بد فرمی یا بهم ریختگی است، دندانپزشک می تواند به طور محدود فقط بر روی این دندان ها کار کند و الزامی نیست که سایر دندان ها درگیر شوند.

اما در صورتی که بیمار کوچکترین تغییر رنگی بر روی دندان هایش بخواهد، لازم است دندانپزشک بر روی حداقل 8 یا 10 دندان کار زیبایی انجام دهد تا دندان ها با هم هماهنگی داشته باشند زیرا ناهماهنگی در رنگ دندان ها موجب نازیبایی هم می شود.

اصلاح طرح لبخند

در انتخاب رنگ دندان ها چه فاکتورهایی باید در نظر گرفته شوند؟

در مورد انتخاب رنگ دندان ها، مقوله ای که لازم است دندانپزشک به طور کامل رعایت نماید، خواسته بیمار است یعنی این موضوع کاملا سلیقه ای است.

اما پزشک می تواند بیماران را در انتخاب رنگ دندان ها راهنمایی کند و نمونه رنگ ها را به بیماران نشان دهد تا خودشان به نتیجه نهایی برسند.

اما در سایر موارد مانند طراحی دندان ها، فرم، سایز، موقعیت و چیدمان دندان لازم است پزشک تصمیم بگیرد که در نهایت هم با توجه به خواسته های بیمار است یعنی کار به صورت استاندارد با در نظر گرفتن انتظارات بیمار انجام می شود. مثلا ممکن است ابتدا یک دندان به صورت نمونه توسط پزشک درست شود و در صورت تایید بیمار بر روی بقیه دندان ها هم کار زیبایی انجام شود.

عمل زیبایی دندان برای چه کسانی ممنوع است؟

یکی از مسائل مهم پس از اصلاح طرح لبخند بحث رعایت بهداشت دندان ها است. عمدتا کسی که از نظر بهداشتی ضعیف است، دندان هایی ندارد که قابلیت زیبا سازی داشته باشد. قطعا تخریب زیاد دارد و شرایط ایده آلی برای کار زیبایی و اصلاح طرح لبخند ندارد، مگر اینکه تغییراتی رخ دهد و بیمار شرایط بهداشتی خود را تغییر دهد که در بسیاری مواقع این اتفاق می افتد.

حتی زیبایی دندان ها ممکن است سبب شود بیمار وضعیت ظاهری خود را بهتر از قبل کند در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

دکتر مجتبی صفار هرندی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی تبحر بالایی دارند . جهت تعیین وقت با ایشان می توانید با شماره های 026705028-26705018 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

آیا کامپوزیت کردن دندان ها باعث پوسیدگی آنها می شود؟

به شرط آنکه دندانپزشک، کار زیبایی دندان ها را به درستی انجام داده باشد، جای هیچ گونه دغدغه و نگرانی نیست.

پس از کامپوزیت ونیر لازم است همانطور که قبلا دندان ها مسواک زده می شد، باید ادامه داده شود که در این صورت نباید دغدغه ای از پوسیده شدن دندان های زیر لامینیت یا کامپوزیت داشته باشید.

فقط نکته ای که لازم است بدانید این است که هر شب باید به طور صحیح مسواک زده شود و روش مسواک زدن به گونه ای باشد که با زاویه مشخص، مسواک را از سمت لثه به سمت پایین دندان ها حرکت دهید، این کار به خصوص در نواحی که کار زیبایی دندان ها انجام شده باید انجام گیرد، یقه های کار که زیر لثه قرار گرفته نواحی بسیار جرم گیری هستند و کافی است 1 تا 2 شب مسواک نزنید تا از جرم پر شود و در هنگام مسواک زدن از آن نواحی کمی خون بیاید که به علت تجمع جرم در آن ناحیه است.

پس از عمل زیبا سازی دندان ها، هر چند وقت یکبار باید به دندان پزشک مراجعه شود؟

بسته به نوع عمل زیبا سازی دندان ها لازم است بیمار به صورت دوره ای برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کند.

برای کامپوزیت ونیرها لازم است هر 6 ماه یا سالی یکبار پالیش برای دندان ها انجام شود زیرا کامپوزیت ها کمی جرمگیر هستند و با لامیینت های سرامیکی تفاوت دارند.

لامینیت های سرامیکی به دلیل اینکه در لابراتورها تحت حرارات کوره قرار می گیرند، بسیار کمتر جرمگیر هستند اما برای کامپوزیت ها حداقل سالی یکبار باید پالیش انجام شود.

بین ونیر کامپوزیت و لامینیت های سرامیکی کدام را انتخاب کنم؟

در حالت کلی دندانپزشک باید تشخیص نهایی را بدهد که کدام عمل زیبا سازی دندان ها برای بیمار مناسب تر است. مثلا بیماری که سایز دندان های کوچکی دارد به هیچ وجه کاندید مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان نیست چون دائما کامپوزیت از آن جدا شده و نیاز است برای چسباندن به متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه کند. همچنین دندان هایی که مینا ندارند، دچار سایش های شدید شده اند یا افرادی که دچار دندان قروچه هستند نباید کامپوزیت دندان انجام دهند. در چنین شرایطی لامینیت های سرامیکی یا روکش های کامل برای شخص پیشنهاد می شود.

دندان هایی هم که دچار تخریب های بیشتری هستند بهتر است برایشان روکش زیبایی گذاشته شود که در اصل محافظ دندان به حساب می آید.

از چه سنی می توان عمل زیبا سازی دندان ها را انجام داد؟

از زمانی که دندان ها هیچ حرکتی نداشته باشند که معمولا با رویش دندان عقل این اتفاق می افتد، عموما بین 18 تا 20 سالگی، می توان عمل زیبایی دندان ها را انجام داد.

کلام آخر

عمل زیبا سازی دندان ها علاوه بر زیبایی و رفع تخریب دندان ها موجب زیبایی بیشتر چهره و افزایش اعتماد به نفس می شود. روش های بسیاری وجود دارد که ما به بررسی چند نمونه آنها پرداختیم.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =