۴ دقیقه
ارتودنسی-دندان

مراحل ارتودنسی

آنچه می خوانید...

مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دندان

بی نظمی های شدید دندان ها باعث پیچیدگی مراحل ارتودنسی می شوند و در برخی افراد با بی نظمی های شدید گاهی متخصص ارتودنسی ناچار است با یک جراح فک و صورت یا یکی دیگر از دندانپزشکان به منظور اصلاح موقعیت و ظاهر دندان ها همکاری نماید. با این حال اغلب مراحل ارتودنسی به طور کامل توسط دندانپزشک انجام می گیرد. درمان ارتودنسی برای تنظیم موقعیت دندان ها معمولا در 2 یا 3 مرحله انجام می گیرد.

مراحل ارتودنسی

مرحله 1: برنامه ریزی

هدف از اولين مراجعه به دندانپزشکی زیبایی، تشخيص دقيق و برنامه درمانی مناسب می باشد. ارزیابی ارتودنسی معمولا شامل موارد زیر می باشد:

1-   ارزیابی کامل دندان ها و تاریخچه پزشکی

2-   تهیه قالب از دندان ها

3-   تهیه عکس با استفاده از اشعه ایکس از فک و دندان ها

4-   گرفتن تصاویر دیگری از صورت، دندان ها و مفاصل فک

5-   تهیه تصاویر کامپیوتری از سر، صورت و گردن

 

ارتودنسی-دندان
ارتودنسی-دندان

مرحله 2: درمان

پس از آنکه ارزیابی دندان ها به طور دقیق انجام گرفت، دندانپزشک نوعی ابزار را برای تنظیم موقعیت دندان ها در دهان قرار می دهد که می تواند به صورت ثابت یا متحرک باشد که در صورت ثابت بودن ارتودنسی ثابت نامیده می شود و در صورت متحرک بودن به عنوان ارتودنسی متحرک شناخته می شود.

بهترین وسیله در ارتودنسی ثابت، بریس های دندانی سنتی هستند که از براکت های متصل شده توسط آرکاویار استفاده می کنند. میزان فشار بر روی دندان ها هم توسط سفت شدن تدریجی آرکاویار اعمال می شود. همچنین لازم به ذکر است که تنظیمات ارتودنسی به طور منظم برای ادامه روند صاف کردن دندان ها و قرار دادن آنها در موقعیت مناسب ضروری می باشد.

 

مرحله 3: حفظ و نگهداری

 

هنگامی که درمان کامل شد، بریس و لوازم برداشته می شوند. سپس متخصص ارتودنسی یک نگهدارنده ایجاد می کند. نگهدارنده تضمین می کند که دندان ها به موقعیت اصلی خود برنمی گردند. نگهدارنده باید هر روز به مدت چند ساعت استفاده شود تا استخوان بتواند دندان ها را اصلاح کرده و موقعیت آنها را تنظیم نماید.

دکتر مجتبی صفار هرندی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی تبحر بالایی داررند . جهت تعیین وقت با ایشان می توانید با شماره های 026705028-26705018 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبت پس از ارتودنسی

حفظ و نگهداری دندان ها پس از ارتودنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مهمترین نکات در رابطه با مراقبت از ارتودنسی عبارتند از:

1-   پس از ارتودنسی دندان سعی کنید از داروخانه یک مسواک ارتودنسی تهیه کنید ولی در صورتی که این نوع مسواک را پیدا نکردید می توانید از یک مسواک معمولی برای تمیز کردن وسایل ارتودنسی، لثه و دندان ها استفاده نمایید.

2-   پس از ارتودنسی نیاز است از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن دو طرف وسایل ارتودنسی استفاده کنید. توصیه می شود از این نوع مسواک 2 مرتبه در روز استفاده نمایید.

3-   استفاده از نخ دندان پس از ارتودنسی باعث تمیز شدن بین دندان ها می شود. پس از ارتودنسی معمولا از نخ دندان هایی با سر سوزنی استفاده می شود تا به راحتی از پشت سیم عبور کنند.

4-   توصیه می شود برای جلوگیری از پوسیدگی دندان پس از ارتودنسی از دهانشویه استفاده کنید که بهترین حالت آن 2 تا 3 مرتبه در طول هفته می باشد.

5-   پس از ارتودنسی چون هنوز دهان به وسایل آن عادت نکرده است به منظور جلوگیری از زخمی شدن لثه ها می توانید مقداری موم ارتودنسی در قسمت های تیز آن قرار دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی مراحل ارتودنسی دندان ها و لزوم استفاده از آن پرداختیم همچنین لازم به ذکر است رعایت مراقبت های پس از ارتودنسی دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد که در این مقاله این موارد را هم بررسی کردیم.

در صورتی که شما سوالی درباره مراحل ارتودنسی دارید، می توانید به شماره های مندرج در سایت دکتر مجتبی صفارهرندی دندانپزشک زیبایی در میرداماد تماس حاصل فرمایید.

 تعدادی از نمونه کارهای دکتر مجتبی صفارهرندی:

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *