دکتر مجتبی صفار هرندی » کامپوزیت دندان » کامپوزیت دندان های نامرتب
۱ دقیقه
اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت دندان های نامرتب

آنچه می خوانید...

دندان عضوی موثر در زیبایی چهره افراد است. به همین خاطر اگر دچار کجی یا نامرتبی دندان ها شوید، حس خوبی نخواهید داشت. این مشکل می تواند در سبک زندگی افراد نیز تاثیر بگذارد. در برخی از افراد این مشکل می تواند مادرزادی یا ارثی باشد اما برای درمان آن هر چه سریع تر باید اقدام کرد. امروزه روش های نوینی در جهت درمان و بهبود دندان ها ارائه شده است که می تواند حالتان را خوب کند و از زیبایی دندان ها و چهره تان لذت ببرید. هدف ز این مقاله آشنایی هرچه بیشتر شما با انجام کامپوزیت دندان های نامرتب است.

و اینک کامپوزیت دندان یکی از روش هایی که تحول عظیمی در عرصه درمانی و زیبایی دندان ایجاد کرده است و مورد استقبال افرادی که به مشکلات خرابی یا کجی و جرمی دندان های  های گرفتار شده بودند ، قرار گرفته است. و به عنوان راه نجاتی از وضعیت نازیبای دندان هایشان از آن استفاده می کنند .

در ادامه به توضیح اینکه کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم . با ما همراه باشید.

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت یکی از جدید ترین روش های سلامت دندان به شمار می رود. از مواد خمیری ترکیب شده از ماده ماتریکسی رزینی تشکیل شده است. روشی کم تهاجم است که برای بازسازی عملکرد دندان ها به کار می رود. لازم به ذکر است کیفیت این خمیر شدت و ضعف دارد و در رده بندی  های مختلفی قرار دارد. به مدد استفاده از این روش به تمامی نازیبایی و نا مرتبی های دندان هایتان خاتمه دهید. کامپوزیت از آن دسته از روش هایی است که هم به لحاظ زیبایی و هم درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از لحاظ زیبایی آن برای درخشندگی دندان ها و از لحاظ درمانی آن برای رفع نقائص دندان کاربرد دارد.

استفاده از این روش در جهت ترمیم دندان، پرکننده ی جای دندان های جراحی شده یا عصب کشی شده، پر کردن فواصل میان دندان ها، درمان نامرتبی دندان ها، کاربرد دارد.

آسوده خیال باشید که در استفاده از روش کامپوزیت دندان، هیچ گونه تراشی دهی بر روی دندان های تان صورت نمی گیرد.

اصلاح طرح لبخند

درمان کجی دندان با کامپوزیت

قابل ذکر است که روند درمان برای تمامی  نقاط دندان ها به یک شکل پیش می رود. در روش استفاده از کامپوزیت دندان های نامرتب، به وسیله قالب های که از قبل تعبیه شده از جنس ماتریسکی رزینی است که قابلیت انعطاف پذیری دارد. و در مرحله ی بعدی لایه ی دومی که مواد خمیری محکم تری است در روی دندان ها قرار می گیرد. با ماتریسک دوم نیرو ی وارده به همه بخش های دندان پخش می شود و آسیبی به دندان های دیگر نمی رساند. در مرحله ی بعدی با استفاده از یک سرنگ به نقاطی از دندان که نیاز به ترمیم و پرکنندگی ندارد ماسکی تزریق می شود.

یاد آور می شویم که ماتریسک ها همانند الگوی های پیش ساخته درون دهان قرار می گیرد و به وسیله آن ها دندان ها را تغییر می دهیم. سپس  ماتریسک را از دهان خارج می کنند و قسمت هایی از  شکل دندان که در قالب چسبیده است بررسی و ترمیم می شود. به مینای دندان اسید H می زنیم و ماده کامپوزیت را در محل مشخص شده تزریق می کنیم. سپس کامپوزیت  را روی دندان سفت کرده و  ماتریسک دوم برداشته می شود و با دستگاه فرز شماره 6  قسمتی که کامپوزیت تزریق شده است را باز می کنیم تا وقتی ماتریس اولی برداشته می شود هیچ اثری از آن باقی نماند ولی اگر اثری بود می توان با پولیش آثار ماتریسک را پاک کرد.

دکتر مجتبی صفار هرندی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی تبحر بالایی دارند . جهت تعیین وقت با ایشان می توانید با شماره های 026705028-26705018 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

کامپوزیت چه مدت دوام دارد؟

ماندگاری کامپوزیت دندان از دیگر روش های درمانی دندان بیشتر است. همین امر یکی از مزایای آن نیز به شمار می رود.

استفاده از کامپوزیت برای برطرف کردن نامرتبی های دندان، چه مزایایی دارد؟

 • درمان از طریق کامپوزیت با سرعت عمل بیشتری انجام می شود.
 • کامپوزیت برای دندان های نامرتب طول عمری بیشتری در مقایسه با دیگر روش ها دارد.
 • انجام کامپوزیت برای رفع کجی دندان در طی یک جلسه انجام می شود.
 • علاوه بر درمان نامرتبی دندان، به آن ها فرم و شکل خوبی می دهد.
 • طبیعی بودن رنگ کامپوزیت که باعث می شود دندان کامپوزیت شده با دندان های دیگر به سختی قابل تشخیص باشد.
 • بد رنگی دندان ها را از بین می برد. مواد کامپوزیت سفید رنگ است و خاصیت درخشندگی دارد.
 • استفاده از کامپوزیت برای دندان ها بدون کمترین درد و آسیبی از دیگز مزیت های کامپوزیت شمرده می شود.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان 

همیشه مراقبت های بعد از انجام عمل، از انجام و نحوه انجام آن نیز مهم تر بوده است.

چون اگر  مراقبت های لازم صورت نگیرد به مثابه این است که کاری صورت نگرفته است و تمامی هزینه و زحمات تان به باد می رود.

پس مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان حائز اهمیت است و به مواردی از آن اشاره می کنیم.

 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان بیشتر از قبل
 • حداقل روزی سه مرتبه از مسواک استفاده کنید.
 • از خوردن خوراکی های رنگی مانند: شکلات و قهوه ، که امکان دارد در رنگ کامپوزیت تاثیر گذار باشد، تا مدتی خودداری کنید.
 • پس از هر بار مصرف غذا از نخ دندان به طور مداوم استفاده کنید.
 • برای بررسی و چکاپ به دندانپزشک خود مراجعه کنید و تحت نظر باشید.
 • از خوردن غذا های سفت که نیاز به فشار دارد ، اجتناب کنید تا کامپوزیت های سالم و با دوام داشته باشید.

نتیجه گیری

برای دریافت بهترین نتیجه  چه از جنبه زیبایی و چه جنبه درمانی، می توانید از کامپوزیت ها استفاده کنید، تا کمتر دچار خسارت شوید و از همه  مهم تر زمان کمتری صرف درمان دندان تان می کنید،که این خود یک مزیت بی نظیر است.

از بهترین دندان پزشک  و کلینیک دندانپزشکی در دسترس استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت را جدی بگیرید، زیرا از اهمیت زیادی برخورددار است.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.