دکتر مجتبی صفار هرندی » کامپوزیت دندان » کامپوزیت دندان های نامرتب
۹ دقیقه
اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت دندان های نامرتب

آنچه می خوانید...

دندان عضوی موثر در زیبایی چهره افراد است. به همین خاطر اگر دچار کجی یا نامرتبی دندان ها شوید، حس خوبی نخواهید داشت. این مشکل می تواند در سبک زندگی افراد نیز تاثیر بگذارد. در برخی از افراد این مشکل می تواند مادرزادی یا ارثی باشد اما برای درمان آن هر چه سریع تر باید اقدام کرد. امروزه روش های نوینی در جهت درمان و بهبود دندان ها ارائه شده است که می تواند حالتان را خوب کند و از زیبایی دندان ها و چهره تان لذت ببرید. هدف ز این مقاله آشنایی هرچه بیشتر شما با انجام کامپوزیت دندان های نامرتب است.

و اینک کامپوزیت دندان یکی از روش هایی که تحول عظیمی در عرصه درمانی و زیبایی دندان ایجاد کرده است و مورد استقبال افرادی که به مشکلات خرابی یا کجی و جرمی دندان های  های گرفتار شده بودند ، قرار گرفته است. و به عنوان راه نجاتی از وضعیت نازیبای دندان هایشان از آن استفاده می کنند .

در ادامه به توضیح اینکه کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم . با ما همراه باشید.

مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت چیست و چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت یکی از جدیدترین روش های زیباسازی دندان به شمار می رود. کامپوزیت ها ترکیبی از مواد پلاستیکی و پودری هستند که به خمیری تبدیل می شوند و یک ماده رزینی را تشکیل می دهند. روشی کم تهاجمی است که برای بازسازی عملکرد دندان ها به کار می رود. لازم به ذکر است کیفیت این خمیر شدت و ضعف دارد و در رده بندی  های مختلفی قرار دارد. به مدد استفاده از این روش به تمامی نازیبایی و نا مرتبی های دندان هایتان خاتمه دهید. کامپوزیت از آن دسته از روش هایی است که هم به لحاظ زیبایی و هم درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از لحاظ زیبایی آن برای درخشندگی دندان ها و از لحاظ درمانی آن برای رفع نقائص دندان کاربرد دارد.

افرادی که از رنگ دندان های خود راضی نیستند می توانند با کمک کامپوزیت دندان های خود را روشن و سفید کنند. دندان های پوسیده، آسیب دیده یا شکسته را نیز می توان به راحتی با کامپوزیت درمان کرد. همچنین کامپوزیت دندان می تواند پوشش مناسبی برای فاصله بین دندان ها باشد و ظاهر کج و نامرتب آن ها را برطرف کند.

استفاده از این روش در جهت ترمیم دندان، پرکننده ی جای دندان های جراحی شده یا عصب کشی شده، پر کردن فواصل میان دندان ها، درمان نامرتبی دندان ها، کاربرد دارد.

آسوده خیال باشید که در استفاده از روش کامپوزیت دندان، هیچ گونه تراشی دهی بر روی دندان های تان صورت نمی گیرد.

اصلاح دندان های کج با کامپوزیت

درمان کجی دندان با کامپوزیت

قابل ذکر است که روند درمان برای تمامی  نقاط دندان ها به یک شکل پیش می رود. در روش استفاده از کامپوزیت دندان های نامرتب، به وسیله قالب های که از قبل تعبیه شده از جنس ماتریسکی رزینی است که قابلیت انعطاف پذیری دارد. و در مرحله ی بعدی لایه ی دومی که مواد خمیری محکم تری است در روی دندان ها قرار می گیرد. با ماتریسک دوم نیرو ی وارده به همه بخش های دندان پخش می شود و آسیبی به دندان های دیگر نمی رساند. در مرحله ی بعدی با استفاده از یک سرنگ به نقاطی از دندان که نیاز به ترمیم و پرکنندگی ندارد ماسکی تزریق می شود.

یاد آور می شویم که ماتریسک ها همانند الگوی های پیش ساخته درون دهان قرار می گیرد و به وسیله آن ها دندان ها را تغییر می دهیم. سپس  ماتریسک را از دهان خارج می کنند و قسمت هایی از  شکل دندان که در قالب چسبیده است بررسی و ترمیم می شود. به مینای دندان اسید H می زنیم و ماده کامپوزیت را در محل مشخص شده تزریق می کنیم. سپس کامپوزیت  را روی دندان سفت کرده و  ماتریسک دوم برداشته می شود و با دستگاه فرز شماره 6  قسمتی که کامپوزیت تزریق شده است را باز می کنیم تا وقتی ماتریس اولی برداشته می شود هیچ اثری از آن باقی نماند ولی اگر اثری بود می توان با پولیش آثار ماتریسک را پاک کرد.

دکتر مجتبی صفار هرندی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی تبحر بالایی دارند . جهت تعیین وقت با ایشان می توانید با شماره های 026705028-26705018 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عمر کامپوزیت دندان

ماندگاری کامپوزیت دندان از دیگر روش های درمانی دندان بیشتر است. همین امر یکی از مزایای آن نیز به شمار می رود.

میانگین طول عمر یک کامپوزیت حدود 5 تا 7 سال است. با این حال، این طول عمر قطعی نیست و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نوع کامپوزیت، بهداشت دهان، رژیم غذایی و داشتن دندان قروچه تغییر کند.

کامپوزیت برای دندان های کج

در این روش دندانپزشک از یک ماده رزین کامپوزیت برای پر کردن حفره های بین دندان ها یا روی دندان آسیب دیده استفاده می کند. معمولاً برای ترمیم دندان های شکسته یا ترک خورده از کامپوزیت استفاده می شود، اما برخی از دندانپزشکان از کامپوزیت برای مرتب کردن دندان های کج استفاده می کنند. البته این روش یک محدودیتی دارد و برای مرتب کردن دندان هایی که خیلی ناکرتب هستند مناسب نیست.

استفاده از کامپوزیت برای برطرف کردن نامرتبی های دندان، چه مزایایی دارد؟

 • درمان از طریق کامپوزیت با سرعت عمل بیشتری انجام می شود.
 • نسبت به روش ارتودنسی، کامپوزیت کردن دندان های نامرتب دردناک نیست.
 • کامپوزیت برای دندان های نامرتب طول عمری بیشتری در مقایسه با دیگر روش ها دارد.
 • انجام کامپوزیت برای رفع کجی دندان در طی یک جلسه انجام می شود.
 • علاوه بر درمان نامرتبی دندان، به آن ها فرم و شکل خوبی می دهد.
 • طبیعی بودن رنگ کامپوزیت که باعث می شود دندان کامپوزیت شده با دندان های دیگر به سختی قابل تشخیص باشد.
 • بد رنگی دندان ها را از بین می برد. مواد کامپوزیت سفید رنگ است و خاصیت درخشندگی دارد.
 • هنگام کامپوزیت کردن چون یک لایه مقاوم روی دندان قرار می گیرد استحکام دندان را در مقابل آسیب های فیزیکی بالا می برد.
 • برخلاف لمینت چون دندان تراشیده نمی شود به مینای آن آسیبی نمی رسد و هر زمان که فرد بخواهد می تواند کامپوزیت ها را از روی دندان بردارد.

معایب روش کامپوزیت برای اصلاح نامرتبی دندان

مانند هر کار پزشکی، کامپوزیت نیز معایبی دارد که باید قبل از انجام آن در مورد این معایب با دندانپزشک معتمد خود مشورت کنید:

 • دندان برخی از بیماران پس از انجام این کار دچار حساسیت می شود.
 • مصرف زیاد نوشیدنی و غذاهای رنگی یا کافئنین به کامپوزیت آسیب می رساند.
 • این روش برای اصلاح ظاهر نامرتب دندان ها دائمی نیست و فرد ناچار است مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کند.
 • اگر فاصله دندان ها خیلی زیاد باشد نمی توان از کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان 

همیشه مراقبت های بعد از انجام عمل، از انجام و نحوه انجام آن نیز مهم تر بوده است.

چون اگر  مراقبت های لازم صورت نگیرد به مثابه این است که کاری صورت نگرفته است و تمامی هزینه و زحمات تان به باد می رود.

پس مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان حائز اهمیت است و به مواردی از آن اشاره می کنیم:

 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان باید بیشتر از قبل باشد.
 • دو روز اول پس از انجام کامپوزیت، چای، قهوه یا تنباکو مصرف نکنید تا رنگ دندان ها تغییر نکنند.
 • سه بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. دهان خود را با دهانشویه بشویید و تا 30 دقیقه بعد از آن غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید.
 • برای مدتی غذای سفت یا آب نبات مصرف نکنید تا کامپوزیت لب پر نشود یا نشکند. ناخن های خود را نجوید و هر شش ماه یکبار با دندانپزشک خود برای تمیز کردن دندان برنامه ریزی کنید.
 • از خوردن خوراکی های رنگی مانند: شکلات و قهوه ، که امکان دارد در رنگ کامپوزیت تاثیر گذار باشد، تا مدتی خودداری کنید.
 • بعد از غذا خوردن حتما آب بنوشید. تا باکتری ها و رنگ غذا به مواد کامپوزیت نچسبند. اگر لبه های کامپوزیت دندان تیز یا ناهموار شود باید فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • پس از هر بار مصرف خوراکی از نخ دندان به طور مداوم استفاده کنید.
 • برای بررسی و چکاپ به دندانپزشک خود مراجعه کنید و تحت نظر باشید.
 • از خوردن غذا های سفت که نیاز به فشار دارد ، اجتناب کنید تا کامپوزیت های سالم و با دوام بماند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

برای دریافت بهترین نتیجه  چه از جنبه زیبایی و چه جنبه درمانی، می توانید از کامپوزیت ها استفاده کنید، تا کمتر دچار خسارت شوید و از همه  مهم تر زمان کمتری صرف درمان دندان تان می کنید،که این خود یک مزیت بی نظیر است.

از بهترین دندان پزشک  و کلینیک دندانپزشکی در دسترس استفاده کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت را جدی بگیرید، زیرا از اهمیت زیادی برخورددار است.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *