[ratemypost]
۹ دقیقه
کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

آنچه می خوانید...

کامپوزیت دندان 

کامپوزیت دندان یک ماده ای است که در دندانپزشکی برای ترمیم و یا درمان های ونیر کامپوزیت زیبایی استفاده می شود . در درمان های زیبایی لایه هایی از جنس مواد کامپوزیتی با قرار گرفتن روی دندان ها قادر به این می باشد لبخند زیبا تر شود . این مواد به صورتی روی دندان قرار می گیرد که سبب می شود فرم و رنگ دندان اصلاح شود و رنگی زیبا و درخشنده روی دندان ها باعث جذابیت دو چندان آن ها می شود . مسئله ای که وجود دارد این می باشد جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی بسیار متفاوت می باشد و دارای استقامت متفاوتی می باشد  .

دکتر مجتبی صفار هرندی دندانپزشک زیبایی با تمامی روش های زیبایی دندان آشناست و از آن ها می تواند به نحو احسن برای بیماران خود استفاده کند . جهت تعیین وقت قبلی و مشاوره لازم می توانید با شماره های 26705028-26705018 021 – 66750100 – 021 تماس حاصل فرمائید .

در چه مواردی از کامپوزیت دندان استفاده می شود؟

کامپوزیت ها در دندانپزشکی اصولا جهت ترمیم دندان استفاده می شوند . در بیشتر مواقع شخص از دندان های نامرتبی برخوردار است و زمان مناسبی برای درمان هایی در دراز مدت مانند ارتودنسی ندارد . در این صورت یکی از بهترین راهکارها برای فرد استفاده از ونیرهای کامپوزیتی می باشد . می توان این موضوعت را تاکید کرد که کاربرد اساسی کامپوزیت ها اصلاح رنگ دندان ها باشد . در بیشتر موارد مشاهده شده است که فرد مراجعه کننده رنگ بخصوصی برای دندان های خود دارد که با دیگر روش های سفید کردن دندان نمی توان اجرا کرد . در این زمان ها استفاده از کامپوزیت دندان گزینه بسیار خوبی می باشد و سبب می شود یک لبخند زیبا ایجاد شود .

کامپوزیت دندان چه مزیت هایی دارد؟

یکی از بهترین مواد جهت ترمیم دندان و زیبا کردن لبخند استفاده از کامپوزیت دندان می باشد و مسئله ای که باید آن را در نظر داشت این است که دندانپزشک زیبایی بدون کمترین صدمه ای مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهد و دندان ها هیچگونه صدمه ای نمی بینند . یعنی زمانی که این نوع مواد را روی دندان قرار داده می شود دندان ها هیچگونه تراشی نمی خورند و دندان ها دچار صدمه نمی شوند .

کامپوزیت دندان در واقع به عنوان روشی موثر در دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارد که باعث می شود دندان ها فرم و ترتیب بسیار مناسبی به خود بگیرند.
کامپوزیت که لایه ی بسیار نازکی است بر روی دندان ها قرار گرفته و باعث سفید شدن و منظم شدن دندان ها می گردد.

جنس کامپوزیت ها

ونیر کامپوزیت ها  از مواد رزین  تهیه می شوند و برای اینکه کاملا طبیعی جلوه نمایند نیاز به صیقل دارند ، دندانپزشک زیبایی برای استفاده از ونیر کامپوزیت و قرار دادن آن برروی دندان ها نیاز دارد تا  بخش کمی از ساختار دندان  را حذف نماید ، البته تراش ایجاد شده بدون کوچکترین آسیب به مینای دندان انجام خواهد شد .کامپوزیت ها بسیار سریع آماده می شوند و با تجربه ای که پزشک  در زمینه دندانپزشکی زیبایی دارد ،می توان این روش درمانی را در یک روز کامل کرد.به همین منظور است که امکان اصلاح طرح خنده در یک جلسه وجود دارد.

کامپوزیت دندان
طول عمر کامپوزیت دندان

احتمال لک شدن در کامپوزیت ها وجود دارد  مثلاً مصرف قهوه مواد غذایی رنگی می تواند در تغییر رنگ آنها موثر باشد و البته ایجاد تراشیدگی در آنها وجود دارد. اما نگران نباشید تغییرات رنگ با انجام پولیش دندان رفع خواهد شد ،اگر نگران دوام آنها هستید باید بدانید که  رزین های کامپوزیت ها بسیار با دوام هستند و استفاده از آنها برای مدت چهار تا هشت سال امکان پذیر است. البته مراقبت و نگهداری منظم و اصولی از دندان ها می تواند در دوام آن تاثیر به سزایی بگذارد.

استفاده از روش کامپوزیت ونیرها برای افرادی مناسب است که نیاز به بهبود رنگ، ظاهر، اندازه، و ساختار دندان هایشان دارند و به این ترتیب می توانند به کمک دندانپزشکی زیبایی  ظاهر دندان ها را زیباتر کنند. به جزموارد یاد شده  ونیر کامپوزیت را  می توان برای اصلاح تراشیدگی های محدود و ترک خوردگی های ایجاد شده در دندان ها نیز استفاده کنند.

کامپوزیت ونیر ها آسیبی به دندان وارد نمی کند و در بیشتر موارد بدون تراش دندان انجام می گردد و می تواند شدید ترین بهم ریختگی های دندانی را اصلاح نماید .این روش به دلیل اینکه نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان دارد ، کامل کردن آن در یک جلسه ملاقات با دندانپزشک امکان پذیر است.

آیا کامپوزیت دندان روشی ایمن و بی خطر است؟

کامپوزیت دندان که از مواد رزینی ساخته شده اند کاملا ایمن بوده و برای شما ناراحتی ایجاد نمی کنند. همچنین نسبت به ونیر پرسلن کم تهاجمی هستند زیرا در این روش نیازی به تراش دادان دندان ها نیست و کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک زیبایی بر روی سطح دندان ها قرار داده می شود.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندان دارای انواع مختلفی هستند ولی مهمترین دسته بندی های این مواد عبارتند از:

  • کامپوزیت دندان ماکروفیل: کامپوزیت ماکروفیل اولین نوع مواد کامپوزیتی می باشد که چند دهه قبل وارد دندانپزشکی شدند و اندازه ذرات آن بین 10 تا 50 میکرومتر می باشد که در مقایسه با مواد امروزی بسیار بزرگ محسوب می شوند.
  • کامپوزیت دندان میکروفیل: این نوع کامپوزیت در اواخر دهه 70 میلادی وارد دنیای دندانپزشکی شد و حاوی ذراتی کوچکتر از 100 نانومتر است.
  • کامپوزیت هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید: کامپوزیت های میکروهیبرید و نانوهیبرید در گروه کامپوزیت های هیبرید قرار دارند که اندازه آنها کمتر از 100 نانومتر تا بیش از 1 میکرومتر می باشد. همچنین این مواد دارای استحکام بالا بود و در مقابل ساییدگی مقاوم هستند.
  • نانوکامپوزیت ها: اندازه نانوکامپوزیت ها حدود 20 نانومتر می باشد و دارای ویژگی های اساسی مانند مقاومت در مقابل سائیدگی، استحکام بالا و قابلیت پولیش می باشند.

معایب کامپوزیت دندان

در صورتی که از کامپوزیت دندان هم همانند دندان های دیگر مراقبت کنید معایبی نخواهد داشت و تا چندین سال ماندگاری خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود با رعایت بهداشت دندان ها مانند مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه از آنها به خوبی مراقبت کنید.

هزینه کامپوزیت دندان چیست

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطح شود که هزینه کامپوزیت دندان چقدر است هرچند توصیه می شود کیفیت مواد اولیه نسبت به هزینه از اهمیت بالاتری برخوردار باشد. به طور کلی قیمت کمپوزیت براساس فاکتورهای متعددی مانند کیفیت مواد اولیه به خصوص چسب، مهارت دندانپزشک زیبایی و… بستگی دارد.

اما در صورتی که تمایل دارید از هزینه کامپوزیت دندان مطلع شوید می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر صفارهرندی دندانپزشک زیبایی در تهران تماس حاصل فرمایید.

آیا روکش های کامپوزیتی بهتر از روکش های سرامیکی هستند؟

کم تهاجمی بودن کامپوزیت دندان سبب می شود تا برای سلامت دهان و دندان های شما بهتر باشند. علاوه بر آن زیبایی و ارزان تر بودن از سایر مزایای آن می باشد.

اما در صورتی که شما دچار خرابی و مشکلات شدید در دندان هایتان باشید، روکش های سرامیکی تنها گزینه انتخابی شما می باشد. اما در صورتی که فردی شرایط استفاده از هر رو گزینه را داشته باشد، ما کامپوزیت دندان را پیشنهاد می دهیم.

آیا من کاندید مناسبی برای کامپوزیت دندان هستم؟

اغلب افراد برای استفاده از کامپوزیت دندان مناسب هستند. اما همانطور که قبلا هم اشاره کردیم در صورتی که شما دچار خرابی و پوسیدگی شدید در دندان هایتان هستید، کامپوزیت دندان برای شما مناسب نخواهد بود اما بسیاری از مشکلات دندان ها قابل تصحیح هستند. اما در حالت کلی بیماران جوان تر با دندان های سالم بهترین کاندیدا برای کامپوزیت دندان هستند.

چگونه روکش های دندان دچار تغییر رنگ می شود؟ 

روکش ها معمولا از رزین های پرسلن یا کامپوزیت ساخته می شوند. طبق تحقیقات انجمن دندانپزشکی کانادایی روکش های سرامیکی دچار تغییر رنگ نمی شوند اما این تغییر رنگ برای کامپوزیت دندان اتفاق می افتد.

لکه های سطحی روی کامپوزیت دندان ممکن است پس از مدت زمان طولانی در اثر مصرف نوشیدنی های بسیار رنگی مانند چای، قهوه یا شراب قرمز ایجاد شوند. همچنین در افراد سیگاری ممکن است لکه های زرد یا قهوه ای روی ونیرهای کامپوزیت خود به علت نیکوتین ایجاد شوند.

آیا کامپوزیت دندان را می توان پس از تغییر رنگ، سفید کرد؟

اگر ونیرهای کامپوزیت شروع به زرد یا قهوه ای شدن کنند، شما ممکن است وسوسه شوید که با درمان خانگی آنها را سفید کنید. اما بهترین روش، پولیش کردن دندان ها می باشد بنابراین توصیه می شود هر 6 ماه به دندانپزشکی مراجعه کنید.اما در صورتی که ونیرهای شما بسیار رنگی شده باشند، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند آنها را تعویض کنید. اما به طور معمول کامپوزیت دندان به مدت4 تا 8 سال دوام دارد.

مراقبت از کامپوزیت دندان

برای جلوگیری از ایجاد لکه ها، مهم است که مراقبت از کامپوزیت دندان را همانند مراقبت از مینای دندان جدی بگیرید. سعی کنید از مصرف غذاهای رنگی و نوشیدنی که می تواند منجر به ایجاد لک شوند جلوگیری کنید  این خوردنی ها شامل نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای و غذاهایی مانند سس کچاپ می باشد.

همچنین توصیه می شود پس از کامپوزیت دندان، به طور مرتب از مسواک استفاده کنید تا باکتری ها از دندانها، زبان،و لثه ها حذف شوند. همچنین در صورتی که در منزل نیستید و به مسواک دسترسی ندارید، بعد از خوردن غذا و نوشیدنی، دندان هایتان را با آب بشویید تا از بروز لکه ها جلوگیری شود.

کامپوزیت دندان باعث اصلاح طرح لبخند می شود، اما برای حفظ آن به بهترین شکل، شما باید از آنها مراقبت کنید. بنابراین توصیه می شود از مصرف غذا یا نوشیدنی هایی که می رنگدار اجتناب کنید، دندان هایتان را مرتبا تمیز کنید و فراموش نکنید دندانپزشک خود را برای انجام پولیش به طور مرتب ببینید.

 

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر دکتر هرندی می توانید به قسمت گالری سایت مراجعه فرمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =