۸ دقیقه

جرم گیری دندان

آنچه می خوانید...

جرم گیری دندان یکی از بهترین روش های از بین بردن پلاک های به وجود آمده بر روی دندان ها است. با انجام این روش می توان لبخندی زیباتری داشت. همچنین جرم گیری دندان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با جرم گیری دندان در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

جرم گیری دندان

برای بررسی سلامت دندان ها، افراد لازم است که هر 6 ماه یکبار به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنند و توسط دندانپزشک زیبایی معاینه شوند. دندانپزشک خوب پس از معاینه دندان ها می تواند تشخیص دهد که آیا بیمار دچار مشکلات دهانی و دندانی از قبیل بیماری های لثه شده است یا خیر.

جرمگیری دندان

چرا افراد به جرم گیری دندان نیاز دارند؟

عمدتا پس از مدتی دندان های افراد به دلیل وجود جرم و زرد شدن نیاز به جرمگیری دارد. جرم در واقع رسوبی است که روی دندان و لثه ایجاد می شود و می تواند باعث زردی دندان و بوی بد دهان شود. این جرم ها عمدتا بر اثر مصرف غذاها و سیگار و قلیان در سطح دندان ها تشکیل می شوند.
پس از انجام جرمگیری در دندانپزشکی زیبایی، دندان ها نسبت به قبل سفیدتر و زیباتر می شوند و اعتماد به نفس بیمار بالاتر می رود.

انواع روش های جرم گیری دندان چیست؟

دندانپزشک زیبایی برای جرمگیری می تواند از ابزارهای دستی ، اولتراسونیک یا هر دوی آنها استفاده کند.

استفاده از ابزارهای دستی برای جرم گیری

ابزارهای دستی عمدتا برای دندان هایی که جرم و پلاک کمی دارند مناسب می باشد و در صورتی که میزان جرم و پلاک دندان زیاد باشد بهتر است از ابزار اتوماتیک اولتراسونیک استفاده شود.
در این روش دندانپزشک زیبایی با استفاده از یک جرمگیر دندان به صورت سطحی پلاک و جرم های دندان را از بین می برد.

استفاده از دستگاه اتوماتیک اولتراسونیک برای جرم گیری

در این روش دندانپزشک زیبایی از یک دستگاه مقیاس اولتراسونیک برای از بین بردن باکتری های پلاک استفاده می کند که این دستگاه دارای ارتشاعات صوتی می باشد. دستگاه اولتراسونیک جرم و پلاک را از سطح دندان ها و زیر خط دندان حذف می کند. در این روش گاهی ممکن است ادندانپزشک زیبایی در کنار استفاده از دستگاه اولتراسونیک ز ابزار دستی هم برای حذف جرم باقی مانده در دندان ها استفاده کند.

آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟

از نظر علم پزشکی جرمگیری هیچ ضرری برای مینای دندان ندارد چون تمام دستگاه های جرمگیری که استفاده می شوند ایمنی و مطمئن هستند و این قدرت را ندارند که به مینای دندان آسیب برسانند.
بعضی از بیماران پس از جرمگیری اعلام می کنند که دندانشان حساس شده است در صورتی که این مساله به دلیل جرمگیری نیست و برای این اتفاق می افتد که قبل از جرمگیری، جرم دندان پیشرفت کرده و لثه و استخوان را تحلیل برده و جایگزین لثه شده در نتیجه وقتی دندانپزشک زیبایی این جرم ها را از روی دندان برمی دارد بیمار احساس می کند که بخشی از مینای دندان جدا شده است بنابراین دندان حساس تر می شود.
همچنین در صورتی که این جرم ها از روی دندان برداشته نشوند دندان به مرحله لق شدن می رسد.
پس حتما با نظر دندانپزشک زیبایی به صورت سالیانه جرمگیری را انجام دهید.

جرمگیری دندان

آیا استفاده از خمیر دندان های جرمگیر مناسب است؟

استفاده از خمیر دندان های جرمگیر تا حدی می تواند به از بین رفتن جرم دندان ها کمک کند ولی توجه به این نکته ضروری می باشد که از آنجایی که این خمیر دندان ها حاوی مقدار زیادی از مواد ساینده هستند می توانند در اثر استفاده زیاد به مینای دندان آسیب برسانند. در نتیجه بهتر است از این خمیر دندان ها به دفعات مکرر در هفته استفاده نشود.

سوالات متداول

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *