دکتر مجتبی صفار هرندی » لامینیت های دندان » لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت
۴ دقیقه
لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

آنچه می خوانید...

در عصر حاضر تقریبا همه افراد جامعه به دنبال راههایی برای زیباتر شدن هستند و نیاز در این مساله رو به افزایش است. در علم دندانپزشکی هم روش های مختلفی از جمله لمینیت دندان، کامپوزیت دندان و سایر روکش های زیبایی برای رسیدن به این هدف ایجاد شده اند. در حقیقت با استفاده از این روش ها می توان تغییراتی مثبت از لحاظ رنگ، سایز و ظاهر در دندان ها ایجاد کرد تا دندان ها زیباتر شوند به صورتی که با لب ها و سایر اجزای صورت متناسب باشند. در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با سوال لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

لمینت یا کامپوزیت؟

چرا دندان ها نیاز به روکش دارند؟

هنگامی که دندان های قدامی دارای تخریب شدیدی باشند از روکش ها استفاده می شود زیرا روکش ها قادر به حمایت از ساختار از دست رفته دندان می باشند ولی زمانی که دندان ها سالم باشند دیگر نیازی به تراش دندان و استفاده از روکش های زیبایی دندان نیست زیرا در این حالت بیشتر بحث زیباتر شدن دندان ها مطرح است. بنابراین در این حالت پوسته های نازکی بر روی دندان ها قرار می گیرند که می توانند از جنس کامپوزیت یا سرامیک باشند که یا توسط دندانپزشک و در داخل مطب ساخته می شوند یا ابتدا از دندان ها قالب گیری شده سپس در لابراتور ساخته می شوند. در نهایت این پوسته ها توسط سمان ها و باندها بر روی دندان ها قرار می گیرند.

لمینت دندان چیست؟

ونیرهای سرامیکی همان لمینیت ها هستند که یک روش زیبایی دندان محسوب می شوند. لمینیت ها روکش های نازکی هستند که در لابراتور ها ساخته و با استفاده از روش های مخصوص بر روی دندان ها متصل می شود. لمینیت ها اغلب رنگ دندان می باشند که خیلی طبیعی به نظر آیند. اما می توان با توجه به نظر پزشک از لمینیت هایی که رنگ سفیدتری دارند استفاده کنند. در این روش برای نصب لمینیت ها، دندان ها را می تراشند.

لمینیت ها کاربردهای بسیاری دارند که برخی از مهم ترین آن ها عبارت است از:

  • دندان هایی که بر اثر ساییدگی تغییر شکل داده اند.
  • دندان های شکسته
  • دندان های نا مرتب
  • افرادیکه در بین دندان های خود فاصله دارند.
  • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند.

کامپوزیت دندان چیست؟

از دیگر روش های زیبایی دندان ونیر کامپوزیت می باشد. در این روش بر خلاف لمینیت دندانپزشک سطح دندان را نمی تراشد. همچنین این روش برای افرادی مناسب است که مشکلات جزئی بر روی سطح دندان خود دارند. این روش دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن عدم احتیاج به تراش سطح دندان است. معایب و عوارض مخصوص خود را هم دارد که اگر توسط بهترین دندانپزشک انجام شود میزان عوارض آن به حداقل می رسد. اما از لحاظ ماندگاری لازم است بگوییم که طول عمر لمینیت دندان بیشتر از کامپوزیت است.

لمینیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

یکی از بزرگترین دغدغه های هر فردی انتخاب میان کامپوزیت دندان و لمینیت های سرامیکی می باشد. مهم ترین نکته در این مساله تراش دادن دندان است؛ زیرا در کامپوزیت ها یا تراش داده نمی شود یا میزان تراش دندان بسیار کم است که مزیتی بزرگ برای آن ها محسوب می شود به خصوص در فک بالا چون فضا باز است ودندانپزشک نیازی ندارد که دندان ها را تراش دهد ولی در فک پایین کمی تراش دادن دندان ها نیاز است. در صورتی که در لمینیت های سرامیکی نیاز به تراش دادن دندان می باشد. اما مزیت لمینیت های سرامیکی درخشندگی بیشتر ، نمای زیباتر و استحکام بالاتر، ماندگاری و دوام بیشتر آن ها می باشد.

در ادامه یک فیلم در رابطه با لمینیت های سرامیکی و کامپوزیت از دکتر صفارهرندی با هم می بینیم.

00:51
truncate dir-rtl

صحبت های دکتر صفارهرندی در خصوص لمینت و کامپوزیت های دندانی

کامپوزیت نانو سرام چیست؟

در صورتی که در ساختار کامپوزیت ها از فورمولاسیون نانو استفاده شود و برای ظاهر زیباتر سرامیک همراه آنها شود تحت عنوان کامپوزیت های نانو سرام نامیده می شوند که در حال حاضر کاربردهای زیادی دارند و نمای ظاهری بسیار زیبا و ظریفی دارند و در نهایت توسط وسایل پالیشینگ می توان نمای سرامیکی براق به آن بخشید.

آیا رنگ کامپوزیت قابل انتخاب است؟

خوشبختانه کامپوزیت های دندان دارای تنوع رنگی بالایی هستند و بیمار می تواند بنا بر سلیقه خود رنگ مورد نظر را انتخاب نماید. بنابراین مزیت دیگر کامپوزیت دندان نسبت به لمینیت تنوع رنگ بالا و سفارشی شدن آن می باشد. وقتی تمام کار توسط دندانپزشک زیبایی داخل کلینیک انجام می گیرد در بخش عمده ای از کار بیمار می تواند نظرات خود را درباره موارد مختلفی مانند رنگ کامپوزیت ارائه نماید.

نتیجه گیری

در این مقاله کامپوزیت و لمینیت دندان را از جهات مختلف مقایسه کردیم و هر فردی می تواند مطابق خواست و شرایط خود یکی از این روش ها را انتخاب نماید.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *