ونیر سرامیکی

آنچه می خوانید...

داشتن لبخند زیبا یک فاکتور بسیار مهم در زیبایی چهره است. امروزه همه افراد خواستار زیبایی هرچه بیشتر خود می باشند و با انجام اصلاح طرح لبخند خود می توانند زیبایی چهره خود را چندین برابر کنند. یکی از روش های اصلاح طرح لبخند که در بین عموم بسیار محبوب است انجام لمینیت دندان یا همان ونیر سرامیکی است. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با لمینیت دندان در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

لمینیت چیست؟

ونیر سرامیکی یا همان (لمینیت)  پوسته بسیار باریک از سرامیک است که روی دندان قرار دارد. این نوع ونیر بسیار از سرامیک بسیار مرغوب تشکیل شده و رنگ آن با دندان متناسب است. ونیرهای سرامیکی باعث زیبا شدن دندان ها و لبخندی جذاب می شود. ونیرها با بی حسی و بدون درد انجام می گیرد. ونیرها کاملا رنگ دندان که بسیار مناسب برای دندان های جلو می باشد و برای دندان هایی که به قهوه ای و زرد رنگ تغییر کرده اند بسیار مناسب است.

ونیرها بسیار ظریف و علاوه بر جنبه زیبایی برای درمان دندان های شکسته و تغیر شکل دندان ها کار برد دارد. ونیرهای سرامیکی در لابراتور توسط دندانپزشک متخصص انجام می شود. برای افرادی که مشکل زیبای فک و دندان دارند کارا نبوده و باید از روش های دیگر مثل ارتودنسی استفاده کرد. ونیرها یکی از رایج ترین روش ها در ایجاد لبخند جذاب و زیبا و بیمار می تواند با هزینه مناسب شکستگی ها رنگ دندان ها را ترمیم کند.

ویژگی های لمینیت دندان

لمینیت دندان دارای ویژگی های بسیاری است که دو مورد از مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • حساسیت تکنیکی لمینیت دندان از نازک بودن آن نشات می گیرد.
 • چسباندن لمینیت دندان و بستر سازی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
لمینیت دندان

مزایای لمینیت

این روش زیبایی دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین و رایج ترین آن ها عبارت است از:

 •  استحکام بیشتر
 • عمر ونیر سرامیکی بین 10 تا 15سال است و فوق العاده باریک و محکم هستند.
 • ظاهر آن کاملا مثل دندان است.
 • سرامیک ظاهری شبیه دندان دارد شفاف است و نور را در خود منعکس می کند.
 • دوام بالا در مقابل لک ها دارند.
 • مصرف چای و کافی و ادویه و نوشیدنی ها لکه روی سرامیک به جا نمی گذارد.
 • نصب آسان
 • مقدار کمی از دندان تراشیده می شود یا اصلا تراشیده نمی شود.

ماندگاری لمینیت

با توجه به اهمیت این موضوع چند نکته مهم را خاطر نشان خواهیم کرد. لمینیت های دندانی به شدت به دندانپزشک زیبایی بستگی دارد. مواد به کار گرفته شده برای لمینیت ها و البته دقت و توجه دندانپزشکی زیبایی، هنر و تجربه ی او باعث می شود که ماندگاری لمینیت ها بسیار بالا باشد. دقت داشته باشید که روش به کار گرفته شده برای لمینیت کردن دندان ها با توجه به تکنیک های روز دنیا و نوین ترین روش انجام خواهد شد. این مساله میزان قابل توجهی از ماندگاری لمینیت ها را تامین می نماید و به طوری که دندان های شما تا حدود 7 تا 10 سال هیچ گونه آسیبی نخواهند دید.

به غیر از هزینه ی لمینیت ها یکی از مهم ترین و اساسی ترین راه ها برای افزایش طول عمر دندان های لمینیت شده، مراقبت از دندان ها و رعایت موارد و اصول بهداشتی است.

اگر شما به خوبی از دندان ها مراقبت ننمایید و به صورت مرتب و زاویه دار دندان ها را مسوارک نکشید، دندان های شما دچار تغییر رنگ و نازیبایی می شوند، همچنین گاز زدن و تکه کردن مواد غذایی سفت و یا شکستن آجیل ها با دندان باعث پریدگی و آسیب رسیدن به ظاهر آن می شود. از این رو توصیه می شود که در انتخاب مواد غذایی و نوع مصرف آن ها دقت داشته باشید.

لمینیت دندان

کاربرد لمینیت دندان

لمینیت های دندان بسیار نازک و ظریف هستند و زمانی که بر روی دندان قرار می گیرند، ظاهر بهم ریخته و نا مرتب دندان ها را اصلاح می نمایند. اغلب لمینیت ها برای دندان های قدامی مورد استفاده قرار می گیرند و زیبایی و درخشندگی دندان های شما را تضمین می کنند.

لمینیت ها شدید ترین بهم ریختگی های دندانی را نیز اصلاح می کند و البته در بسیاری از موارد می تواند مشکلات شایعی مانند موارد زیر را اصلاح نمایند. مانند موارد زیر:

 • بدرنگی
 • نافرمی
 • آسیب
 • ترک خوردگی و شکستگی
 • اصلاح فواصل باز بین دندان‌ها

البته باید به یاد داشته باشید که انتخاب روش درمانی به عهده ی دندانپزشک زیبایی است که بهترین روش برای از بین بردن مشکلات ظاهری را در نظر بگیرد. مثلا در مورد به هم ریختگی و نامرتبی دندان‌ها در بسیاری از موارد درمان ارتودنسی و در مورد سفیدتر کردن روش‌های بلیچینگ اولین درمان انتخابی است که دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، پیشنهاد می‌‌دهد.

تفاوت لمینیت دندان و روکش دندان

لمینیت نسبت به روکش دندان زیباتر و درخشان تر می باشد. از روکش ها تنها برای تغییر رنگ دندان ها استفاده می کنند در صورتی که از لمینیت برای تغییر فرم دندان ها استفاده می شود. دوام لمینیت بیشتر از روکش دندان می باشد و امکان صدمه دیدن و یا شکستن آن ها بسیار کم است، بخصوص در ونیر سرامیکی اندازه تراشیدن دندان ها بسیار است. برای انجام روکش دندان نیاز به تراش خوردن دندان وجود ندارد اما در لمینیت بیشتر دندان تراش می خورد. روکش دندان هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهد.

سوالات متداول

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *