دکتر مجتبی صفار هرندی » دندانپزشکی زیبایی » اصلاح فاصله بین دندان ها
۶ دقیقه
اصلاح فاصله بین دندانی

اصلاح فاصله بین دندان ها

آنچه می خوانید...

بسیاری از افردا هستند دارای دندان های سالمی می باشند اما به خاطر فاصله ای بین دندان هایشان وجود دارد از ظاهر لبخند خود ناراضی هستند. برخی روش های دندانپزشکی هستند که این فاصله ها را از بین می برند و به عبارتی اصلاح می کنند. در این مقاله می خواهیم در رابطه با اصلاح فاصله بین دندان ها اطلاعات کامل تری در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

اصلاح فاصله بین دندان ها

داشتن دندان های ردیف و بدون فاصله برای خیلی از افراد حائز اهمیت است. در اصطلاح پزشکی به فاصله میان دندان ها، دیاستم گفته می شود. فاصله بین دندان ها باعث می شود تا در لبخند و ظاهر فرد تاثیر منفی داشته باشد، و فرد از خنده خود راضی نباشد. امروزه با برخی از درمان ها می توان اصلاح طرح لبخند را انجام داد. بنا به برخی دلایل فاصله بین دندان های افراد ایجاد می شد، به طور معمول، فاصله بین دندان های جلو بیشتر از دندان های دیگر است. اما در بین دندان های دیگر نیز وجود دارد. در این مقاله می پردازیم به اصلاح فاصله بین دندان ها و علل ایجاد آن.

اصلاح فاصله بین دندان ها

دندان ها در زیبایی صورت فرد تاثیر بسزایی دارند، مخصوصا مواقعی که فرد می خندد، افرادی که فاصله بین دندان آن ها زیاد است، نگران نباشند زیرا با درمان های مختلف، زیر نظر متخصصین دندانپزشکی زیبایی می توانند این مشکل را رفع نمایند و چهره و لبخندی زیبا را برای خود رقم بزنند.

ارتودنسی از راههای اصلاح دندان های فاصله دار است، برخی افراد، صبر و تحمل ارتودنسی را ندارند. در این حالت می توان جهت درمان فاصله بین دندان ها از مواد همرنگ دندان و روش های ترمیمی استفاده نمود. این راه بسیار راه آسانی می باشد و فرد سریع تر به نتیجه دلخواه و لبخندی زیبا دست می یابد.

علل ایجاد شدن فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندانی بر اثر علل مختلفی به وجود می آید که برخی از مهم ترین آن ها عبارت است از:

  • انتشار بیش از اندازه فرنوم لب بالا که تا روی ریج فکی پیشروی کرده است. و همین امر باعث ایجاد فاصله ما بین دندان ها شده است
  • بعد از رویش دندان های شیری در بچه ها، سایز دندان ها دیگر تغییر نمی کند اما به مرور زمان فک بزرگ می شود. از همین رو بین دندان های شیری، مخصوصا دندان های جلو، فاصله ایجاد می شود. فاصله ایجاد شده بین دندان های شیری امری طبیعی می باشد.
  • برخی عادت های اشتباه نیز باعث ایجاد فاصله مابین دندان ها می شود مانند مکیدن انگشت شست.
  • بیماری های لثه نیز، باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.
  • زمانی که فرد در هنگام بلع غذا، نوک زبانش به جای اینکه با کام برخورد نماید به دندان های جلوی فشار وارد می نماید و همین امر باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.
  • از دیگر علل ایجاد فاصله بین دندان ها، اختلاف سایز بین فک و دندان ها می باشد. و در افراد بزرگسال نیز بسیار شایع است.

راه های اصلاح فاصله بین دندان ها

روش های مختلفی برای اصلاح فاصله بین دندانی وجود دارد که رایج ترین و کاربرد ترین آن ها عبارت است از:

راه های اصلاح فاصله بین دندان ها

ارتودنسی

یکی از راه های درمان فاصله بین دندان ها ارتودنسی است، که در مواقعی که دندان ها به هم ریختگی شدید دارند و ترتیب دندان ها نیز درست نمی باشد، درمان بسیار موفق آمیزی است.

استفاده از ونیر کامپوزیت و روکش و لامینیت دندان ها

اگر دلیل فاصله ایجاد شده مابین دندان ها بیماری لثه باشد، حتما باید ابتدا درمان لثه صورت گیرد و بعد از آن اصلاح فاصله بین دندان ها را انجام داد. با استفاده از ارتودنسی و روش های اصلاح طرح لبخند نظیر، لامینیت و کامپوزیت و روکش نیز می توان فاصله بین دندانها را درمان نمود. زمانی که سایز دندان ها کوچک باشد، جهت درمان و اصلاح فاصله بین دندانها می توان از روش های لامینیت دندان و روکش دندان و ونیر کامپوزیت نیز استفاده نمود.

از بین بردن فاصله مابین دندان ها با استفاده از کامپوزیت

همان طور که گفته شد یکی از روش هایی که می توان با استفاده از آن مشکل باز بودن فاصله مابین دندان ها را برطرف کرد استفاده از کامپوزیت می باشد ، با استفاده از این روش می توان تنها در یک جلسه این مشکل را برطرف کرد و با پر کردن این فاصله ظاهر زیبایی را در دندان بوجود آورد . در این روش هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی شود و دندان تراشده نمی شود، با استفاده از کامپوزیت در یک جلسه فاصله مابین دندان ها پر می شود. کامپوزیت مورد استفاده همرنگ خود دندان می باشد و هیچ شخصی متوجه آن نمی شود . در صورتی که علاوه بر بستن فاصل مابین دندان ها خواهان این موضوع باشید که ظاهر زیباتری در دندان های خود بوجود آورید می توانید از روکش کامپوزیتی بروی سطح تمامی دندان های خود استفاده نمایید.

جراحی فرنکتومی

زمانی که دلیل فاصله ایجاد شده بین دندان ها، فرنوم بلند باشد می توان از جراحی فرنکتومی استفاده نمود، مخصوصا اگر جراحی  در سنین پایین انجام شود باعث می شود تا دندان ها در جای اصلی خود قرار گیرند و همین امر موجب درمان خود به خودی فاصله بین دندان ها می شود.

برای بستن فاصله میان دندان ها ارتودنسی گزینه مناسبی می باشد یا کامپوزیت ونیر ؟

در مواردی که فاصله مابین دندان ها زیاد باشد گزینه مناسب می تواند ارتودنسی باشد، اما برای دریافت نتایج مطلوب با استفاده از این روش نیاز به مدت زمان بیشتری می باشد این در حالی است که برخی از افرادی که این مشکل را دارند می خواهند در مدت زمان کوتاهی این مشکل خود را برطرف کنند . در روش ارتودنسی فشاره وارد از براکت های نصب شده بروی دندان به مرور زمان موجب می شود که دندان ها در وضعیت درستی قرار گیرند و فاصله مابین دندان ها بطور کامل از بین برود و ظاهر زیبایی در دندان به وجود آید.

هزینه اصلاح فاصله بین دندان ها

برای اصلاح فاصله بین دندان ها روش های مختلفی انجام می شود که هزینه هر کدام از آن ها متفاوت است. همچنین لازم به ذکر است که هزینه انجام اصلاح فاصله بین دندان ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از:

  • نوع روشی که انتخاب می شود.
  • سلامت دندان ها
  • تجربه و مهارت پزشک
  • هزینه کلینیک

 

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *