دکتر مجتبی صفار هرندی » کامپوزیت دندان » 11 مارک برتر کامپوزیت دندان
۷ دقیقه
یهترین مارک کامپوزیت دندان

11 مارک برتر کامپوزیت دندان

آنچه می خوانید...

بهترین مارک کامپوزیت دندان چیست؟ شاید اولین سوالی که هنگام انجام این کار زیبایی بیمار از دندانپزشک خود می پرسد درباره بهترین برند کامپوزیت است. همه ما دیگر می دانیم کامپوزیت چیست و چگونه برای زیبایی دندان استفاده می شود اما انتخاب اینکه کدام مارک بیشترین کمک را برای رسیدن به اهداف زیبایی مدنظر انجام می دهد، کمی دشوار است. با ما همراه باشید تا در  این مقاله هر آنچه را که باید درباره برندهای مختلف کامپوزیت دندان بدانید را با شما به اشتراک می گذاریم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها مواد مصنوعی هستند که به طور ناهمگن مخلوط شده اند و ترکیبی را تشکیل می دهند که در دندانپزشکی برای ترمیم دندان های آسیب دیده در اثر پوسیدگی یا شکستن و همچنین برای انجام کارهای زیبایی دندان به کار می رود. در این مقاله، تمرکز ما بر روی کارهای زیبایی دندان که می توان با بهترین مارک کامپوزیت دندان انجام داد را بیان می کنیم.

روی کامپوزیت‌های زیبایی، که زمانی ایده‌آل هستند که نتیجه زیبایی با پرداخت بسیار طبیعی مورد نیاز است. چرا؟ زیرا می‌توان آن‌ها را براق کرد تا ماندگاری بالایی داشته باشند.

انواع کامپوزیت دندان

قبل از پرداختن به بهترین مارک های کامپوزیت دندان، باید بگوئیم کامپوزیت پرمصرف ترین مواد دندانپزشکی زیبایی-درمانی هستند، زیرا می توان از آنها در موقعیت های مختلفی برای حفظ زیبایی دندان استفاده کرد. بسته به اندازه ذرات، انواع مختلفی از کامپوزیت برای مصرف دندانپزشکی تولید می شوند:

کامپوزیت ماکروفیلر
کامپوزیت ماکروفیلر

ذرات درشت یا ماکروفیلر

اندازه ذرات بین 0.1 تا 100 میکرون. به دلیل محدودیت های کاربردی و زیبایی شناختی، مارک هایی که این مدل کامپوزیت را تولید می کردند برای رسیدن به بهترین نتیجه دیگر تولیدشان نمی کنند.

میکرو ذرات

اندازه آنها در حدود 0.04 میکرون است. آنها بهترین ویژگی های زیبایی شناختی را در مارک های مختلف کامپوزیت دندانی دارند، اما در برابر بارهای اکلوزال و سایش و پارگی مقاومت کمتری دارند. بنابراین معمولا برای کامپوزیت زیبایی یا قدامی معمولا از این گروه استفاده می شود.

کامپوزیت دندانی با ذرات میکرو
کامپوزیت دندانی با ذرات میکرو
کامپوزیت دندانی هیبریدی
کامپوزیت دندانی هیبریدی

هیبریدها یا میکرو هیبریدها

ساخته شده با ذرات کوچک و بزرگ. این تفاوت اندازه ماده ای را ایجاد می کند که عملکرد و زیبایی را با هم ترکیب می کند. کامپوزیت یونیورسال بهترین مارک های کامپوزیت دندان به دلیل استفاده در جلو یا خلف، از این گروه هستند.

نانوذرات

به لطف فناوری نانو، از ذرات کوچک‌تری تشکیل شده‌اند. این نوع کامپوزیت خواص فیزیکی و زیبایی شناختی را بهبود بخشیده است. تمام کامپوزیت های خط Filtek 3M از فناوری نانو استفاده می کنند.

کامپوزیت نانو
کامپوزیت نانو

نانوهیبریدها

این گروه شامل تمام هیبریدهای حاوی 0.04 میکرومتر سیلیکا پیروجنیک است. آنها خصوصیات مشابهی با گروه نانوذرات دارند اما از این نظر تفاوت دارند که سایش و پارگی آنها ظریف تر است و می توانند براقیت و ساختار سطحی بیشتری را حفظ کنند. اکثر کامپوزیت های روانکار متعلق به این گروه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کامپوزیت دندان، میتوانید مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

ویژگی های کلیدی بهترین مارک های کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی دارای خواص زیبایی شناختی بالایی مانند شفافیت، صیقل پذیری و فلورسانس هستند. با این حال، خواص عملکردی آنها، مانند مقاومت در برابر سایش و پارگی و تحمل بار جونده، کمتر از کامپوزیت های خلفی یا یونیورسال است. ویژگی های بهترین مارک کامپوزیت دندان شامل موارد زیر است:

 • فینیش بسیار طبیعی دارند.
 • برای افزایش براقیت می توان تا مدتها آن را پولیش کرد.
 • برای تغییر رنگ، شکل و اندازه روی دندان به فرز نیازی ندارند.
 • خاصیت ارتجاعی مشابه دندان دارند.
 • رادیوپسیتی هستند.
 • ثبات رنگ دارند.
 • بهترین کارک کامپوزیت دندان در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید می شوند.
 • زیبایی کامپوزیت های قدامی را دارند.

امروزه نه تنها دوام کامپوزیت در کاربردهای درمانی-ترمیمی مهم است، بلکه ضروری است که انواع مارک های کامپوزیت زیبایی نیز بهترین کیفیت را داشته باشند. به عبارت دیگر، بهترین مارک های کامپوزیت دندان تلاش می کنند تا محصول به خصوصیات طبیعی دندان ها شباهت داشته باشند.

کاربرد کامپوزیت دندان

چالش اصلی کامپوزیت در کاربردهای درمانی، دستیابی به یکپارچگی بین ترمیم ها و دندان های طبیعی مجاور است. برای دستیابی به این هدف، نکته اصلی داشتن درک روشنی از مورفولوژی دندان در حال ترمیم است: رنگ، کدورت، بافت، انتقال نور و شفافیت.

اگر می‌خواهید درباره تفاوت‌های بهترین مارک های کامپوزیت دندان جهانی بیشتر بدانید، صفحات اجتماعی دکتر هرندی را اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

ویژگی های بهترین مارک کامپوزیت دندان

بهترین مارک کامپوزیت زیبایی دندان، ویژگی های نوری منحصر بفردی دارد که در ادامه بیان می کنیم:

Hue

اشاره به نام رنگ دارد، که نوع خاصی از طول موج (زرد، آبی، سبز، قرمز…) است که به چشم ما منعکس می شود.

کروما بهترین مارک کامپوزیت دندان

درجه اشباع، مقدار رنگدانه های موجود در آن یا شدت رنگ. در کامپوزیت ها، کروما با شماره گذاری تدریجی از 1 تا 4 کدگذاری می شود که نشان دهنده افزایش درجه اشباع کامپوزیت است.

Value

بعد رنگی یا ارزش، به معنای روشنایی یا درخشندگی کامپوزیت است. می توان آن را به عنوان توانایی ماده در جذب یا بازتاب نور در نظر گرفت. به مقدار سیاه و سفیدی در یک شی اطلاق می شود که حس نزدیکی یا عمق آن را ایجاد می کند و همچنین مربوط به شفافیت و کدری است. در تولید بهترین مارک کامپوزیت دندان، هرچه این مقدار کمتر باشد، دندان شفاف تر و خاکستری تر است. برعکس، هر چه مقدار بالاتر باشد، دندان سفیدتر و مات تر است. سن نیز می تواند نقش داشته باشد، دندان های بالغ شفاف تر و مینای دندان نازک تر است.

Opalescence

این سایه مشخصه مینای دندان در تمام سطح آن است. این یک ویژگی در کامپوزیت های قدامی بسیار مهم است، زیرا باعث ایجاد شادابی و عمق در ساختار می شود.

فلورسانس بهترین مارک کامپوزیت دندان

توانایی یک ماده برای انتشار نور در طیف مرئی از طریق جذب انرژی از یک منبع خارجی فلورانس نام دارد. هنگامی که دندان ها در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند، فلورسانس از سفید روشن تا آبی روشن متغیر خواهد بود و موجب سفیدتر، درخشان تر و شادابی دندان ها می شود. امروزه بهترین مارک ها برای تولید کامپوزیت های دندان قدامی، فلورسانس را نزدیک به دندان طبیعی تنظیم می کنند تا زیبایی دندان ها مصنوعی به نظر نرسد.

بهترین رنگ کامپوزیت دندان 

چالش دوم در کامپوزیت دندان این است که آنها را غیرقابل تشخیص و طبیعی جلوه دهیم. برای رسیدن به این هدف، انتخاب درست سایه، که دغدغه اصلی در اکثر کارهای دندان‌پزشکی زیبایی است، ضروری می شود.

امروزه اکثر سیستم های رزین در بهترین مارک های کامپوزیت دندان، از طبقه بندی VITA برای شناسایی سایه ها استفاده می کنند. که در آن می توانیم 4 سایه اصلی را پیدا کنیم:

 • A (قهوه ای مایل به قرمز): ایده آل برای 80٪ از افراد.
 • B (نارنجی-زرد).
 • C (خاکستری مایل به قهوه ای).
 • D (خاکستری مایل به صورتی): بیشتر برای شخصیت پردازی استفاده می شود. معمولا 5٪ متقاضیان کامپوزیت دندان از این شید رنگی استفاده می کنند.

11 مارک بهترین کامپوزیت دندان در جهان

 1. Bisco Dental Products
 2. Coltene
 3. DMG America
 4. DMP Dental
 5. Ivoclar Vivaden
 6. Kerr
 7. Tokuyama Dental America
 8. SDI (North America)
 9. Composite Admira – Voco
 10. 10. Filtek Supreme XTE – 3M Composite
 11. Ivoclar Vivadent

سخن آخر

همانطور که می دانید، امروزه دندانپزشکی زیبایی کاندیداهای زیادی دارد و دوام کارهای زیبایی دندان، در کنار فاکتور ظاهری از نظر دوام نیز بسیار مهم است. از این رو انتخاب بهترین مارک کامپوزیت دندان به افراد کمک می کند تا به طبیعی ترین و زیباترین نتیجه برسند. امیدواریم در این مقاله به همه سؤالات شما درباره انواع و مدل های کامپوزیت دندان پاسخ داده باشیم. اگر سوالی دارید که جواب آن را در لابلای مطالب پیدا نکردید، می توانید با درج آن در کادر دیدگاه زیر از دکتر هرندی بپرسید.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *