[ratemypost]
۴ دقیقه
ترمیم-دندان

ترمیم دندان

آنچه می خوانید...

ترمیم دندان

همه مامی دانیم بخش زیادی از زیبایی چهره وابسته به داشتن دندان هایی زیبا است. مفهوم زیبایی یکی از مهمترین موضوعاتی است که از سالیان بسیار دور مطرح بوده است. به طور مثال در صده گذشته بسیاری از افراد دندان هایشان را با طلای زرد زیبا می کردند اما در عصر حاضر زیبایی معنای دیگری پیدا کرده است. اما چگونه می توان دندان هایی زیبا و بدون پوسیدگی داشت؟

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با یکی از روش های درمانی و زیبایی دندان ها آشنا کنیم.

عدم وجود دندان در صورت مشکلات بسیاری برای فرد به وجود می آورد از جمله ایجاد فرورفتگی ها در صورت، عدم تلفظ مناسب کلمات، نداشتن خنده ای زیبا و دلنشین، مشکلات جویدن غذا و کاهش اعتماد به نفس. بنابراین مراجعه به دندانپزشکی زیبایی و رسیدگی منظم به دندان ها اثرات مطلوبی روی فرد دارد.

 

ترمیم-دندان
ترمیم-دندان

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان که با نام پرکردگی دندان نیز شناخته می شودابتدا بخش های پوسیده دندان توسط دندانپزشک زیبایی جدا می شود و با موادی مانند آمالگام و کامپوزیت  پر می شوند. در ترمیم دندان بنا به تشخیص پزشک ممکن است از بی حسی موضعی نیز استفاده شود. در واقع در این روش  قسمت های پوسیده دندان توسط دریل برداشته می شوند و حفره ای تشکیل می شود که در نهایت توسط مواد پرکننده پر می شود.

 

دکتر مجتبی صفار هرندی در ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی تبحر بالایی داررند . جهت تعیین وقت با ایشان می توانید با شماره های 026705028-26705018 تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا مزایا و معایب هرکدام از روش ها را بررسی کنیم:

1-   مزایای آمالگام: مهمترین مزیت آمالگام ماندگاری بالای ان است به طوری که در صورت مراقبت های صحیح بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارد. معمولا دندانپزشک زیبایی برای پر کردن دندان های آسیا و پرکردگی های وسیع از آمالگام استفاده می کند. همچنین امالگام به خوبی جلوی نفوذ باکتری ها را به بخش های عمقی دندان می گیرد.

2-   معایب آمالگام: مهمترین ایراد آمالگام رنگ تیره آن است که برای برخی افراد ناخوشایند است. همچنین دندان های برخی افراد پس از ترمیم دندان با این ماده تا مدتی نسبت به سرما و گرما حساسیت دارد.

3-   مزایای کامپوزیت: کامپوزیت خمیری حاوی سرامیک و مواد پلاستیکی است که به رنگ دندان ها شباهت دارد به همین دلیل زیبایی دندان ها حفظ می شود. همچنین ترمیم دندان با این روش نیاز به تراشیدن کمتری نسبت به آمالگام دارد.

4-   معایب کامپوزیت: استحکام کامپوزیت دندان نسبت به امالگام کمتر است در نتیجه این ماده معمولا برای دندان های آسیا استفاده نمی شود. همچنین در صورت پر شدن دندان ها با این ماده معمولا پس از مدتی ترک های ریزی در بین کامپوزیت ودندان ها به وجود می آید که باعث نفوذ باکتری ها و پوسیدگی مجدد دندان ها می شود. ایراد دیگر این ماده ایجاد حساسیت در دندان ها به هنگام جویدن است که نسبت به آمالگام حساسیت بیشتری ایجاد می کند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی ترمیم دندان با ماده آمالگام و کامپوزیت پرداختیم. در مجموع می توان نتیجه گرفت که ترمیم دندان با آمالگام برای دندان های عقبی که برای جویدن اهمیت بیشتری دارند مناسب تر است ولی برای دندان های جلویی کامپوزیت ماده پرکننده بهتری است زیرا باعث حفظ زیبایی دندان ها می شود.

همچنین به این نکته توجه کنید که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها هر 6 ماه به دندانپزشکی زیبایی جهت معاینه مراجعه کنید.

تعدادی از نمونه کارهای دکتر مجتبی صفار هرندی دندانپزشک زیبایی در تهران:

 

 

 

 

 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 10 =