دکتر مجتبی صفار هرندی » عمل جراحی لثه » جراحی لثه چیست، مراحل، مزایا و عوارض
۱۱ دقیقه
عمل-جراحی-لثه

جراحی لثه چیست، مراحل، مزایا و عوارض

آنچه می خوانید...

جراحی لثه یک روش دندانپزشکی برای درمان نازک شدن یا تحلیل لثه است. پیوند لثه ریشه های دندان های در معرض دید را می پوشاند و به خط لثه شما حجم می دهد و سلامت کلی دهان را بهبود می بخشد. بهبودی معمولاً یک هفته تا دو هفته طول می کشد. جراحی لثه موفقیت بالایی دارد و می تواند خطر ابتلا به بیماری شدید لثه را کاهش دهد.

در جراحی لثه، لثه ترمیم می شود. در بعضی اوقات امکان این موضوع وجود دارد که بافت جدیدی در محل آسیب دیده پیوند بخورد. دندانپزشک در جراحی لثه یک هدف مشخصی دارد و آن هم نجات دندان ها است.

نحوه انجام جراحی لثه

جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه نوعی جراحی دندانپزشکی است. این کار بیماری تحلیل لثه را درمان می‌کند. تحلیل لثه شرایطی رخ می دهد که در آن لثه‌ها از دندان‌هایتان جدا می‌شوند و ریشه‌های زیرین آن نمایان می‌شود. ریشه های دندانی که در معرض دید قرار دارند، خطر پوسیدگی دندان، حساسیت و تحلیل استخوان اطراف دندان را افزایش می دهند. پیوند لثه همراه با جراحی جایگزین بافت از دست رفته اطراف دندان می شود و سلامت کلی دهان را بهبود می بخشد. جراحی لثه معمولا توسط پریودنتیست (متخصص لثه) انجام می شود.

چه کسانی نیاز به جراحی لثه دارند؟

در صورت ابتلا به تحلیل لثه، دندانپزشک احتمالا همراه با جراحی، پیوند لثه را انجام می کند. در بسیاری از موارد، عقب نشینی لثه ها نشانه بیماری شدید لثه است. اما افراد از نظر ژنتیکی نیز می توانند مستعد نازک شدن لثه باشند. همچنین در صورت استفاده از مسواک بیش از حد زبر، فرد ممکن است دچار تحلیل لثه شود.

یکی دیگر از علل مهم جراحی لثه استعمال دخانیات می باشد. بدین منظور فرد نیاز به جراحی لثه پیدا می کند. در ادامه افرادی که ممکن است نیازمند به انجام این جراحی شوند را معرفی می کنیم:

متغیر شدن هورمون ها در بین بانوان

گاهی هورمون ها دچار تغییراتی می شوند که فرد نیاز به جراحی لثه پیدا می کند. متغیر شدن هورمون ها و تغییرات هورمونی باعث می شود لثه ها حساس تر شوند. به همین دلیل جراحی نیاز است.

بیماران دیابتی

افرادی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر در معرض عفونت ها و باکتری ها هستند. در همچین مواقعی نیاز است که لثه جراحی شود.

استفاده از داوهای متعدد

همانطور که بزاق وطیفه محافظت از دهان را دارد. استفاده برخی داروها  باعث کم شدن ترشح بزاق در دهان می شود. به همین دلیل است که لثه‌ها به صورت غیر طبیعی رشد کنند و در این مواقع احتیاج به جراحی است.

مشکلات ژنتیکی

بسیاری از افراد به صورت ژنتیک و غیر ارادی به بیماری های لثه مبتلا هستند.

لثه را می توان به روش های مختلف از جمله: جراحی فلاپ دندان – لثه برداری – جراحی ترمیم پلاستیک لثه – جراحی پیوند لثه – جراحی زیبایی لثه – جراحی کرد.

رعایت نکات بهداشتی بعد از جراحی لثه حائز اهمیت بسیار بالایی می باشد. که در صورت عدم رعایت آن ها لثه ها دچار پوسیدگی می شود.

لثه ها را باید با یک مسواک نرم طبق دستوراتی که دنداپزشک تجویز می کند تمیز کرد. این روش های درمانی به بهبود و ماندگاری لثه ها کمک شایانی می کند و باعث می شود دوام لثه ها بیشتر شود.

اقدام به درمان به موقع در مرحله های نخست اختلالات و بیماری های لثه مانند عفونت لثه می توان از روش ها بدون جراحی استفاده کرد. به همین خاطر به محض رویت مشکلی در لثه ها باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد و برای درمان آن و گاهی اوقات برای پیشگیری از شدید تر شدن  آن اقدام کرد.

قبل از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

اگر دندانپزشک مشکوک شود که فرد نیاز به جراحی لثه دارد، او را برای معاینه به متخصص پریودنتیست ارجاع می دهد. پریودنتیست سلامت لثه ها را بررسی می کند و بافت های اطراف دندان های را اندازه گیری می کند. او همچنین بررسی خواهد کرد تا ببینند چه مقدار تحلیل در اطراف هر دندان وجود دارد.

بسته به شدت وضعیت بیمار، پریودنتیست می تواند تحلیل لثه را کنترل کند، یا ممکن است تجویز کنند که جراحی انجام شود.

جراحی لثه تحلیل رفته

تکنیک های زیادی برای جراحی له وجود دارد. در مواردی که نیاز به پیوند لثه است دندانپزشک بافتی را از کام (سقف دهان) می گیرد و به قسمت تحلیل رفته منتقل می کنند. در برخی موارد، ممکن است از یک ماده پیوندی جایگزین از یک بانک استخوان و بافت گرفته شود.

در طول جراحی پیوند لثه، مراحل زیر انجام می شوند:

بی حسی موضعی به بیمار می دهند. این کار دندان ها و لثه های او را در آن قسمت بی حس می کند.

محل مورد نظر آماده می شود. بعد از بی حسی، دندانپزشک یک برش ایجاد و یک فلپ کوچک در لثه ها ایجاد می کند. او همچنین ریشه دندان ها را به طور کامل تمیز می کند.

پیوند لثه را برداشته می شود. در مرحله بعد، جراح شما یک برش دیگر روی سقف دهان ایجاد می کند و یک قسمت کوچک از بافت داخلی را برمی دارد. لایه بیرونی دست نخورده باقی می ماند. آنها محل را با استفاده از بخیه یا پانسمان پریودنتال می بندند.

پیوند لثه جایگزین لثه تحلیل رفته می شود. در مرحله بعد، دندانپزشک پیوند لثه را روی ریشه دندان های در معرض دید (منطقه فرورفتگی) قرار می دهد.

بخیه ها زده می شوند. در نهایت، دندانپزشک بافت لثه را تغییر مکان داده و آن را در جای خود بخیه می‌زند. پزشک برای بخیه می تواند از بخیه های جذبی یا کشیدنی استفاده کند.

بعد از جراحی لثه چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی، گاز و پانسمان در محل آن خواهید داشت. می توانید گاز را پس از حدود 30 دقیقه بردارید. ممکن است پانسمان در چند روز اول به خودی خود بیفتد یا دندانپزشک در ویزیت بعدی آن را بردارد. بهتر است هنگام بازگشت به منزل از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده کمک بگیرید. زیرا داروهای بی حسی می توانند کنترل شما را در رانندگی مختل کنند.

دندانپزشک دستورالعمل های دقیق بعد از جراحی را در اختیار بیمار قرار می دهد. برای کاهش خطر درد و عفونت باید این موارد را به دقت رعایت کنید.

جراحی لثه چقدر طول می کشد؟

بستگی به این دارد که چند دندان دچار تحلیل لثه شده باشند. اگر فقط به یک پیوند لثه نیاز باشد، معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. اگر به چندین پیوند در نواحی مختلف دهان نیاز باشد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

جدول زمانی نقاهت جراحی لثه

معمولا باید یک هفته بعد از جراحی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در این مدت، او دستورالعمل های خاصی را به شما ارائه می دهد. مراقبت های زیر می تواند به شما کمک کند تا جراحی لثه را با موفقیت پشت سر بگذارید:

روز اول

پس از جراحی، مقداری خونریزی، تورم و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. برای مدیریت این عوارض جانبی، تمام داروها را دقیقاً طبق دستور دندانپزشک خود مصرف کنید. استراحت زیادی داشته باشید و از فعالیت های سنگین خودداری کنید.

غذاهای نرم و خنک مانند ماست، پودینگ یا اسموتی بخورید.

دهان را با استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال شستشو دهید. مستقیماً روی قسمتی که جراحی انجام شده، مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید. زیرا ممکن است به آن آسیب برساند و منجر به خونریزی و یا جدا شدن لثه شود.

هفته اول

خونریزی باید در 24 ساعت اول تا 48 ساعت کاهش یابد. تورم به مدت سه تا چهار روز ادامه خواهد داشت. همچنین ممکن است در این مدت دچار کبودی شوید. این عوارض طبیعی هستند و باید در عرض یک هفته از بین بروند. مصرف تمام داروها را طبق دستور ادامه دهید.

شما می توانید تا جایی که می توانید غذاهای نرم بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مانند تخم مرغ، پاستا، ماهی و سبزیجات پخته شده.

به آرامی دندان های خود را در نزدیکی محل جراحی مسواک بزنید، اما مستقیماً روی لثه‌های خود مسواک نزنید. اطراف لثه جراحی شده را تا زمانی که جراح شما بگوید بی خطر است مسواک یا نخ دندان نکشید.

هفته دوم

تورم و کبودی باید از بین رفته باشند. در مورد مصرف یا تغییر دوز داروها در این هفته از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

حال می توانید غذاهای جامد بیشتری مصرف کنید. با این حال، هنوز هم باید از غذاهای سفت، ترد یا تند اجتناب کنید تا زمانی که جراح به شما بگوید منعی ندارند.

با مشورت جراح دندانپزشک می توانید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی را از سر بگیرید.

مزایای جراحی لثه چیست؟

جراحی و پیوند لثه مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، می تواند:

  • خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهد.
  • احتمال ابتلا به پوسیدگی را کاهش دهد.
  • کاهش حساسیت دندان ها
  • اصلاح طرح لبخند

علائم عدم موفقیت جراحی لثه چیست؟

این عمل معمولا عوارض جدی ندارد. عوارض احتمالی عبارتند از:

  • عفونت
  • خون ریزی بیش از حد
  • عدم موفقیت جراحی

اگر متوجه خونریزی شدید، چرک یا هر چیز دیگری که درست به نظر نمی رسد، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

علائم عدم موفقیت جراحی لثه چیست؟

اگر جراحی موفق نباشد، احتمالاً متوجه یک لکه بزرگ از بافت سفید خواهید شد که از دندان شما جدا شده است. عدم رنگ آن به این معنی است که پیوند لثه جریان خون را از دست داده و در حال مرگ است. اگر متوجه این موضوع شدید یا نگرانی های دیگری مانند چرک در محل جراحی یا تب بالای 38.33 درجه سانتیگراد دارید، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

سوالت متداول

فیلم جراحی لثه

در ویدئو زیر می توانید انیمیشن این جراحی را ببینید:

00:58
truncate dir-rtl

انیمیشن جراحی لثه

گیف-اپارات

سخن آخر

اگر لثه‌های نازک، دردناک و خونریزی از لثه دارید یا اگر ریشه دندان‌هایتان قابل دیدن است، ممکن است نیازمند جراحی لثه باشید. حتماً بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. این موارد به سلامت دندان ها و لثه های شما کمک می کند و به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا مشکلات را زودتر تشخیص دهد، قبل از اینکه منجر به سایر مشکلات سلامت دهان شود.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *