دکتر مجتبی صفار هرندی » کامپوزیت دندان » کامپوزیت ونیر چیست؟
۱۰ دقیقه
اصلاح طرح لبخند

کامپوزیت ونیر چیست؟

آنچه می خوانید...

داشتن دندان هایی سفید به همراه لبخندی زیبا آرزوی هر فردی است که برای دستیابی به آن ممکن است افراد از روش های سنتی یا مدرن متفاوتی استفاده کنند. یکی از روش های موثر در بهبود اصلاح طرح لبخند کامپوزیت ونیر می باشد که افراد بسیاری برای انجام آن به کلینیک های دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کنند. بنابراین در این مقاله قصد داریم درباره کامپوزیت ونیر ها مطالبی را ارائه نماییم.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیرها نوعی روکش دندانی از جنس کامپوزیت می باشند. در ابتدا لازم است دندان ها از وجود جرم پاکسازی شوند. سپس با توجه به فرم کلی چهره و نظر دندانپزشک زیبایی مناسب ترین کامپوزیت برای فرد استفاده می شود. همچنین به دلیل تنوع رنگ کامپوزیت ونیر، هر کسی می تواند با توجه به سلیقه خود، رنگ دلخواهی را انتخاب کند. همچنین کامپوزیت ونیرها برخلاف لمینیت دندان نیازی ندارند در لابراتور تهیه شوند و در نهایت به وسیله چسب مخصوصی بر روی دندان ها چسبانده می شود و باعث اصلاح شدن عیوب و تغییر رنگ دندان ها می گردد.

همچنین لازم به ذکر است دندان ها در این روش تراش داده نمی شوند بنابراین به دندان ها آسیبی وارد نمی شود.

اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند

کاربرد کامپوزیت ونیر ها

به دلیل اینکه هیچ گونه فاصله و یا موادی بین دندان و روکش های کامپوزیتی وجود ندارد از این رو هیچ گونه آسیبی به دندان های اصلی وارد نمی شود ، به علاوه این نوع روکش ها مقاوم و مستحکم بوده و ماندگاری نزدیک به 10 سال خواهند داشت .
در صورتی که تمایل به اصلاح طرح لبخند دارید می توانید از ونیر های کامپوزیتی استفاده کنید ، اعتماد به نفس بالا به همراه یک لبخند زیبا و البته جذابیت بیشتر ارمغان ونیر کامپوزیت ها هستند که تنها در طول یک جلسه می توانید به آن دست یابید .
به کمک کامپوزیت ها می توانید بدون تراش دندان و تخریب مینای آن دندان هایی سالم و شفاف خواهید داشت.
با توجه به میزان اهمیت انتخاب دنداپزشک در این مورد نیاز است تا شما قبل از هر گونه اقدام نسبت به دندانپزشک زیبایی خود اطمینان کامل و جامع را کسب نمایید و یک پزشک ماهر و با تجربه در زمینه دندانپزشکی زیبایی انتخاب نمایید .

افراد مناسب برای لامنیت های کامپوزیتی :

 • اصلاح طرح لبخند به کمک کامپوزیت ونیر ها برای تمامی افراد مناسب خواهد بود ، در حالت کلی لامینیت های کامپوزیتی برای افرادی با
 • دندان های بد رنگ
 • دندان های نا مرتب
 • دندان های بی نظم و روی هم رفته
 • دندان های شکسته و پریده
 • دندان های بسیار بلند
 • دندان های کوچک و کوتاه

مناسب می باشد و می تواند زیبایی ، درخشندگی و جذابیت را به چهره ی شما هدیه دهد.

مزایای کامپوزیت ونیر

 • اصلاح شکستگی در دندان ها
 • اصلاح تغییر رنگ دندان ها
 • پر شدن فاصله خالی بین دندان ها
 • ایجاد طرح لبخند هالیوودی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بدون نیاز به تراش دندان
 • نیازی به تهیه در لابراتور نیست.

 ماندگاری کامپوزیت ونیر

دوام و ماندگاری کامپوزیت های دندان بالا می باشد ، زمانی که این روکش ها بر روی دندان قرار می گیرد نیاز به مراقبت های لازم از جانب فرد دارد . رعایت موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای صحیح می تواند عمر کامپوزیت ها را به بیش از 10 سال برساند .
این پوسته های ظریف و بسیار نازک کاربرد های فراوانی برای اصلاح معایت ظاهری دندان دارند و البته بسیار مقاوم و مستحکم هستند . کامپوزیت ها به کمک مواد رنگ دندان برروی دندان فیکس می شوند و فرم دهی به دندان ها را انجام می دهد .

میزان دوام و ماندگاری کامپوزیت ونیرها به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • جنس و کیفیت مواد کامپوزیت استفاده شده
 • میزان مهارت دندانپزشک زیبایی
 • رعایت مراقبت های لازم پس از کامپوزیت ونیر

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی چیست؟

لمینیت دندان و کامپوزیت ونیر هر دو به دلیل اصلاح طرح لبخند و بهبود عیوب دندان ها استفاده می شوند اما دارای تفاوت هایی نیز هستند که عبارتند از:

 • در کامپوزیت ونیر دندان ها تراش داده نمی شوند در صورتی که در لمینیت تراش دادن دندان ها ضروری می باشد بنابراین کامپوزیت ونیرها روش محافظه کارانه تری محسوب می شوند.
 • لمینیت دندان نسبت به کامپوزیت ونیرها گران تر هستند.
 • لمینیت دندان طول عمر بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیرها دارند.
اصلاح طرح لبخند

مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر

دوام و ماندگاری کامپوزیت دندان تا حد زیادی به نحوه مراقبت از آنها بستگی دارد بنابراین حتما این موضوع را باید مد نظر داشته باشید که پس از کامپوزیت دندان از آنها مراقبت کنید تا دچار آسیب و تغییر رنگ نشوند. برخی از مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر عبارتند از:

 • نیاز است پس از کامپوزیت دندان به طور مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید تا کامپوزیت ونیرها دیرتر دچار تغییر رنگ شوند.
 • از مصرف بیش از حد خوراکی و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ می شوند خودداری کنید مانند قهوه و چای.
 • به دلیل جلوگیری از شکستن کامپوزیت ونیرها از جویدن مواد سفت خودداری کنید.

عوارض کامپوزیت ونیر

به دلیل عدم تراش دندان ها ، این روش در دندانپزشکی زیبایی عارضه بوده ، اما در حالت کلی اگر فرد بعد از لامینیت کردن دندان ها موارد بهداشتی را به خوبی رعایت ننماید ممکن است دندان ها دچار تغییر رنگ ویا پریدگی شوند که در این صورت نیاز به ترمیم مجدد دندان های لامینیت شده خواهید داشت .
مراقبت های لازم بعد از لامینیت کردن دندان ها :
بعد از اینکه دندان هایتان را لامینیت کردید نیازی به مراقبت های بسیار ویژه نخواهید داشت ، استفاده از نخ دندان و مسواک کردن دندان ها بعد از هر وعده ی غذایی باعث می شود که قوام و رنگ دندان های شما ماندگاری بالاتری داشته باشد .
در روزهای ابتدایی سعی کنید از جویدن و یا گاز گرفتن مواد غذایی سفت بپرهیزید . بعد از خوردن مواد غذایی و خوراکی رنگی حتما دندان های خود را بشویید و مسواک کنید .
دقت داشته باشید که مسواک زدن دندان های لامینیت شده از سمت لثه به طرف دندان ها به صورت زاویه دار باشد .
کامپوزیت ونیر ها نسبت به نوع سرامیکی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت بیشتری دارند ، بنابراین دقت کافی را در این امر لحاظ نمایید .

آیا کامپوزیت ها مانع پوسیدگی دندان می شوند ؟

بسیاری از  افراد بر این باورند که لامینیت ها مانع آسیب دیدن دندان می شوند و فردی که دندان های خود را لامینیت می کند نیازی به مراقبت از دندان نداشته و این امر توسط لامینیت ها انجام می شود . اما این تصور بسیار غلط است زیرا این لایه ی بسیار نازک و ظریف بعد از نصب برروی دندان مانند یک بافت از دندان خواهد شد و در صورتی که دندان های اصلی شما دچار آسیب شود لامینیت نیز آسیب می بیند. بد نیست بدانید که هیچ فاصله ای میان صدف دندان و لامینیت ها وجود ندارد و این لایه ی نازک کامپوزیتی یا سرامیکی بعد از نصب بدون هیچ درز یا فاصله ای از دندان برروی آن قرار می گیرد . بنابراین مراقبت از دندان ها بعد از لامینیت نیز باید ادامه داشته باشد .

سوالات متداول

نتیجه گیری

کامپوزیت ونیرها نوعی روکش زیبایی هستند که می توانند باعث رفع عیوب و تغییر رنگ دندان ها شوند. در صورتی که دوست دارید دندان هایی با طرح لبخند هالیوودی داشته باشید با شماره های مندرج در سایت دکتر مجتبی صفارهرندی دندانپزشک زیبایی در میرداماد تماس حاصل فرمایید.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی،ایشان متولد 1353 در تهران هستند.ایشان تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز تهران گذرانده اند و سال 79 از دانشگاه سراسری ایران فارغ التحصیل شده اند. شروع فعالیت حرفه ای خود را از سال 1383 در تهران، با راه اندازی 2 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی بطور شبانه روزی بنام های سیرنا و کلینیک دکتر هرندی و یک مطب تخصصی بنام خودشان با انجام کلیه خدمات ارتودنسی، لامینیت و جراحی زیبایی دندان و … شروع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *