دکتر مجتبی صفار هرندی » دندانپزشکی زیبایی » فرق کامپوزیت با لمینت چیست؟
۱۰ دقیقه
تفاوت لمینیت با کامپوزیت

فرق کامپوزیت با لمینت چیست؟

آنچه می خوانید...

فرق کامپوزیت با لمینیت چیست؟ لبخند زیبا یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی فرد است. زیبایی دندان ها تاثیر بسزایی بر عزت نفس و اعتماد به نفس ما دارد. لمینت دندان یکی از روش های سفید کردن و زیباتر کردن دندان است. اما این پوشش دقیقا چیست؟ کاربردش چیه؟ تفاوت آن با کامپوزیت دندان چیست و چگونه می توان از کیفیت آن مطمئن بود؟ با ما همراه باشید تا این سوالات و فرق کامپوزیت با لمینیت را با هم بررسی کنیم.

آگاهی از معایب و عوارض لمینت دندان می تواند به شما در انتخاب کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته لمینت سرامیکی و کامپوزیت (کامپوزیت لمینت) تقسیم می شود.

کامپوزیت چیست؟

فرق کامپوزیت با لمینیت برای حذف فاصله بین دندانی

فرق کامپوزیت با لمینیت چیست؟ کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی یکی از جدیدترین روش های سفید کردن دندان است. در این روش کامپوزیت به سطح خارجی دندان اضافه می شود. دندانپزشکان از کامپوزیت ونیر برای تغییر شکل یا رنگ دندان ها استفاده می کنند. همچنین می توان آن را برای اصلاح نامرتبی های جزئی یا روشن کردن رنگ دندان ها به کار برد. از ونیر کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندان ها (دیاستم/ diastem) نیز استفاده می شود.

لمینت چیست؟

آیا فرق کامپوزیت با لمینیت خیلی زیاد است؟ لمینت دندان یکی از روش های جدید برای رفع مشکلات ظاهری دندان و زیبایی است. امروزه افراد از قشرهای مختلف برای سفید کردن دندان از کامپوزیت یا لمینت استفاده می کنند.  برای تعریف، لمینت های سرامیکی لایه ای از مواد همرنگ دندان یا پوسته های نازک سرامیکی هستند که با چسب مخصوص به سطح رویی دندان ها متصل می شوند.

فرق کامپوزیت با لمینیت

مراحل لمینت سرامیکی

قالبگیری قبل از لمینت

پس از بررسی دقیق و مشخص شدن قابلیت انجام لمینیت سرامیکی روی دندان بیمار، دندانپزشک ابتدا قالب گیری انجام می دهد و سپس قالب ها برای واکس آپ اولیه به آزمایشگاه می فرستد.

در ادامه با مواد موقت، بیمار شکل لمینت ها را روی دندان های خود می بیند. این گام بسیار مهم است. پس از تایید بیمار، دندانپزشک دندان ها را حدودا به اندازه 0.5 میلیمتر کوتاه می کند.

بعد از حدود ده روز تا دو هفته لمینت های اصلی روی دندان های بیمار تست می شوند. سپس دندانپزشک با دقت و ظرافت با چسب مخصوص آن ها را به دندان می چسباند. لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود:

  1. قالب گیری دندان
  2. ساخت لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه و تست کردن آن ها روی دندان
  3. بررسی وضعیت لمینت روی دندان و تحویل نهایی

اما کامپوزیت کردن دندان تنها در یک جلسه انجام می شود. لومینرهای سرامیکی بسیار ظریف و نازک هستند و دندانپزشک می تواند بدون نیاز به تراشیدن، آن را روی دندان نصب کند.

بیشتر بخوانید: لومینیرز دندان

مزایا و معایب لمینت دندان

  • امکان جدا شدن لمینت از دندان: مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت تاثیر بسزایی دارد. اگر دندانپزشک غیرحرفه ای و یا چسب بی کیفیت باشند، احتمال افتادن لمینت زیاد می شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما برای جلوگیری از آسیب های بعدی به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر صفار هرندی یکی از باتجربه ترین دندانپزشکان تهران هستند. اگر قصد انجام لمینت یا کامپوزیت کردن دندان های خود را دارید با مطب دکتر تماس بگیرید و با مراجعه به دکتر نظر ایشان را در این باره بپرسید.

  • برگشت ناپذیری: در لمینیت سرامیکی امکان برگشت وجود ندارد. چون دندان ها تراشیده شده اند. این بدان معنی است که شما نمی توانید لمینیت ها را از روی دندان های خود پاک کنید. دندان های لمینت شده مانند دندان های معمولی نیاز به مراقبت دارند. نوشیدنی های گازدار، قهوه، سیگار و قلیان می توانند در طولانی مدت باعث ایجاد رنگ لمینیت شوند. از دندان های لمینیت شده باید با مسواک، نخ دندان و … مراقبت کرد.
  • گرما و سرما: همچنین اگر محیط دهان در معرض تغییرات گرما و سرما باشد، ممکن است لمینت برداشته شود.

فرق لمینیت و کامپوزیت از لحاظ مدت زمان نصب و کاشت

لمینیت از کامپوزیت قوی تر و بادوام تر است. این دوام شامل رنگ و استحکام مواد آن است. یکی از معایب لمینت نسبت به کامپوزیت، تراشیدن دندان است. لمینیت سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می شود و سپس روی دندان چسبانده می شود. اما کامپوزیت روی دندان و در مطب دندانپزشکی ساخته می شود. کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان ندارد. بنابراین مدت زمان نصب لمینت طولانی تر از کامپوزیت است.

بیشتر بخوانید: تفاوت ارتودنسی و لامینیت

زمان نصب و نحوه کاشت کامپوزیت

برای نصب کامپوزیت، دندانپزشک دندان ها را با روکش رزینی می پوشاند و سپس این رزین را با نور فرابنفش سفت می کند. در نهایت برای زیبایی ظاهری بیشتر، روکش ها صیقلی می شوند. برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین باید صیقل داده شود تا شبیه دندان واقعی شود. برای انجام این کار نیازی به تراشیدن دندان ها نیست.

سفت کردن کامپوزیت با اشعه فرابنفش
سفت کردن کامپوزیت با اشعه فرابنفش

زمان نصب و نحوه کاشت لمینیت

یکی از عمده فرق های بین کامپوزیت با لمینیت، زمان نصب و نحوه کاشت است. لمینت سرامیکی دندان به دو تا سه هفته زمان برای نصب نیاز دارد. ابتدا دندانپزشک کمی از مینای دندان را می تراشد و سپس از دهان قالب می گیرد و آن ها را برای ساخت روکش دندان به آزمایشگاه یا لابراتورار مورد اعتماد خود می فرستد. پس از دو هفته روکش ها آماده شده و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شوند.

نصب لمینت دندان نسبت به کامپوزیت زمان بر تر است. کامپوزیت می تواند در یک جلسه بر روی دندان بیمار نصب شود.

فرق برگشت پذیری کامپوزیت با لمینیت

فرق دیگر کامپوزیت با لمینیت، برگشتپذیری است. تکنیک های کامپوزیت و لمینت دندان از نظر برگشت پذیری نیز با هم فرق دارند. مهمترین مزیت عملیات پوشش کامپوزیت نسبت به لمینت برگشت پذیری آن است.

زیرا در کامپوزیت برای باندینگ نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و فرد می تواند پس از مدتی روکش ها را از روی دندان های خود جدا کرده و از دندان های طبیعی خود استفاده کند. اما در لمینت به دلیل تراشیدن دندان، دیگر فرد نمی تواند از دندان های طبیعی استفاده کند و اصطلاحا لمینت برگشت پذیر نیست.

فرق کامپوزیت با لمینیت از نظر قیمت

یکی از قابل توجه ترین موارد در فرق کامپوزیت دندان با لمینیت قیمت و هزینه آنهاست. قیمت کامپوزیت حدود یک سوم لمینت سرامیکی است و دوام کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. پس بهتر است قبل از هر کاری تمامی جوانب آن را بسنجید بعد با کمک یک دندانپزشک باتجربه تصمیم نهایی خود را بگیرید.

همچنین تعرفه لمینت با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مصرفی، هزینه لابراتوار سازنده لمینت و نوع چسب مصرفی، بازه قیمتی متفاوتی دارد. هزینه لمینت دندان به تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند نیز بستگی دارد. دندانپزشکان معمولا دندان هایی که هنگام خندیدن دیده می شوند را لمینت می کنند.

فرق کامپوزیت با لمینیت از نظر ماندگاری

یکی از مهمترین فرق کامپوزیت با لمینیت ماندگاری و دوام است. به طور کلی لمینت ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. مهارت دندانپزشک در طول عمر کارهای زیبایی دندان بسیار موثر است. زیرا در صورت عدم اجرای صحیح ممکن است کامپوزیت یا لمینت بشکند.

در چنین شرایطی نیاز است تا قسمت آسیب دیده ترمیم شود. این مشکل علاوه بر آزاردهنده بودن، هزینه بر نیز است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما برای جلوگیری از آسیب های بعدی برای کارهای زیبایی و درمانی به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: اصلاح طرح لبخند

همچنین اگر بلافاصله بعد از خوردن نوشیدنی گرم، فرد نوشیدنی خیلی خنک بنوشد موجب گرم و سرد شدن محیط دهان شده که ممکن است منجر به افتادن لمینت شود. در صورت رعایت بهداشت و مراقبت از لمینت سرامیکی طول عمر آن تا 10 سال خواهد بود. ونیر کامپوزیت یا کامپوزیت نیز در صورت مراقبت مناسب می تواند تا پنج سال دوام بیاورد.

چگونه از لمینت یا کامپوزیت مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان های لمینت یا کامپوزیت شده مانند دندان های معمولی است. استفاده از نخ دندان و مسواک یکی از اصول اساسی و مهم بعد از لمینت دندان است. اگر فکر می کنید نمی توانید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید، به هیچ وجه سراغ لمینت نروید.

رعایت بهداشت دهان و دندان
رعایت بهداشت دهان و دندان

بهتر است پس از انجام لمینت، مغزها و غذاهای سفت نخورید تا کامپوزیت یا لمینت شما لب پر نشود. مواد غذایی رنگی نیز موجب تغییر رنگ لمینت کامپوزیت می شود. برای برطرف کردن این تغییر رنگ، می توان پس از شش ماه تا یک سال دندان ها را پولیش کرد. جرم گیری این دندان ها نیز مشابه دندان های طبیعی است.

لمینت برای چه کسانی مفید است؟

گروه اول کسانی هستند که فاصله بین دندان هایشان زیاد است. بیشتر موارد، برای حذف فاصله بین دندان ها، می توان با افزودن کامپوزیت به یک طرف دندان، آن را بست.

اما اگر فاصله بین دندان ها زیاد یا نیاز به افزودن به دو طرف دندان برای بستن شکاف، باشد؛ دندانپزشک این فاصله را با انجام ونیر کامپوزیت پر می کند.

درمان نامرتبی دندان ها

اصولاً درمان دندان های نامنظم لمینت کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت و در نهایت ارتودنسی است. در بی نظمی های جزئی که نیازی به تراشیدن زیاد دندان ندارند، از ونیرهای کامپوزیت برای زیبا کردن دندان ها یا تغییر شکل آن ها به کار می رود. در بی نظمی های بیشتر برای اصلاح جایگاه دندان ها، ارتودنسی به کار می رود.

لمینت کردن در دوران بارداری

هیچ کار غیر ضروری مرتبط با دندانپزشکی نباید در دوران بارداری انجام شود. در این دوران به دلیل تغییر هورمون های بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه رخ می دهد. وقتی التهاب لثه وجود دارد، نباید لمینت انجام شود. زیرا لمینت می تواند التهاب لثه را بیشتر کند.

مواردی که برای کامپوزیت و لمینت مناسب نیستند

در برخی موارد، برخی از دندان ها به طور خاص کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

فشار بیش از حد به دندان ها: افرادی که دندان های خود را به شدت فشار می دهند یا به قول دندانپزشکان دندان قروچه می کنند، و کسانی که دندان های جلویی آن ها کم ارتفاع است و به هم نمی رسند، کاندیدای مناسبی برای روکش های سرامیکی نیستند.

دندان هایی که نیاز به تقویت دارند: دندان هایی که به دلیل سایش، پوسیدگی یا شکستگی مقدار قابل توجهی از ساختار خود را از دست داده اند مناسب نیستند.

دندان هایی با مینای کم: بیشتر لمینت باید به مینای دندان بچسبد و اگر مینای دندان کم باشد این چسبندگی به خوبی نخواهد بود و فرد کاندیدا مناسبی برای لمینت نیست.

قبل و بعد لمینیت
قبل و بعد لمینیت

سخن آخر

به طور کلی هر کار مرتبط دندان، نیازمند رعایت بهداشت دهان و دندان است. قبل از هر کاری به خوبی تحقیق کنید تا بهترین متخصص دندانپزشک را برای کار زیبایی لمینت یا کامپوزیت انتخاب کنید. خصوصا هنگام لمینت کردن تخصص دکتر بسیار مهم است و اگر تجربه و تبحر کافی را نداشته باشد ممکن است آسیب جدی و جبران ناپذیری بر روی مینا دندان بگذارد. در این مقاله سعی شد به طور کامل فرق کامپوزیت با لمینیت را بررسی کنیم. اگر سوالی دارید که در متن مقاله پاسخ آن را نیافتید می توانید از طریق کادر دیدگاه زیر با ما در ارتباط باشید.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *