لمینت دندان

آنچه می خوانید...

لمینت روکش نازکی همرنگ با دندان است، که در جهت بهبود زیبایی لبخند افراد استفاده می شود. همچنین از دیگر مزایای لمینت ها افزایش قدرت دندان، پوشاندن عیوب دندان و برطرف بهم ریختگی‌های دندان است. لمینت های دندان از جنس کامپوزیت رزین یا پرسان هستند. به ترتیب به لمینت های کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت و به لمینت های چینی ، ونیر لمینت گفته می شود.دربرابر لکه و از نظر مقاومت ونیر لمینت ها قدرت بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت ها دارند.

لمینت-دندان

از جمله ی تفاوت های دیگر ونیر کامپوزیت و ونیر لمینت در این است که لمینت دائمی و همیشگی است، ولی کامپوزیت اینطور نیست.

دکتر هرندی دندانپزشک زیبایی هستند که تجربه بالایی در انجام کارهای زیبایی دندان دارند. شما می توانید برای دیدن نمونه کارهای دکتر از صفحه اینستاگرام دیدن و یا با رفتن به کانال آپارات دکتر صحبتهای ایشان را در حوزه دندانپزشکی دنبال کنید.

انواع لمینت

همانظور که اشاره شد لمینت ها دو نوع دارند که عبارتند از :

1.لمینت های سرامیکی دندان: این لمینت ها نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم تر است. در نتیجه هزینه لمینت دندان در مقایسه با روش های دیگر بیشتر است. این روش دائمی است و برای انجام لمینت دندان باید دندان تراشیده شود.

2.لمینت های کامپوزیتی: این روش تراش کمتری نسبت به روش لمینت دارد. از نظر هزینه ای ارزان تر از لمینت بوده و از نظر پایداری، مقاومت کمتری دارد. ونیر کامپوزیت ها در صورت شکستگی قابل اصلاح هستند. اما میزان آسیب باید کم باشد.

آیا لمینت تنها راه حل اصلاح لبخند است؟

کاملا بستگی به صبر بیمار دارد. روش های دیگری برای اصلاح طرح لبخند بیماران وجود دارد که از جمله ی آن می توان به ارتودنسی اشاره کرد. اما این روش طولانی مدت می باشد. روش های لمینت در مدت زمانی کوتاهی می تواند طرح لبخند بیماران را اصلاح کند.

لمینت-دندان-و-زیبایی
اصلاخ-فرم-لبخند

چه کسانی کاندید لمینیت دندان هستند؟

لمینت برای کسانی مناسب است که به دنبال زیبایی دندان های خود در مدت زمان کوتاه هستند. همچنین در موارد زیر نیز افراد می توانند برای انجام لمینت مراجعه کنند:

1.برای فرم بخشیدن به دندان ها و برطرف کردن بهم ریختگی های دندان.

2.برای افرادی که فاصله ی بین دندانی دارند.

3.برای کسانی که به دلیل مصرف بالای قهوه و سیگار و یا مواد غذایی رنگ دار، دچار تغییر رنگ دندان هستند.

4.کسانی که در اثر مصرف بیش از حد فلوراید دچار فلوئورزیس شده اند.

5.برای افرادی که دندان های شکننده ی زیادی دارند.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

لمینت با وجود مزایای بسیاری که دارد اما برای افرادی که ویژگی های زیر را دارند مناسب نیست:

1.افرادی که پوسیدگی وسیع دندان دارند.

2.کسانی که ساییدگی مینای دندان دارند و بافت مینای آن ها کافی نیست.

3.افرادی که دندان قروچه دارند. این عادت باعث شکستگی در ونیر دندان می شود.

هزینه لمینت

هزینه های لمینت دندان با توجه به مواد و نوع ونیر به کار برده شده تعیین می شود. همچنین در صورتی که دندان های بیمار دچار پوسیدگی و یا اسیب دیدگی باشد این هزینه متفاوت خواهد بود. بین کامپوزیت و لمینت باید گفت که لمینت هزینه ی اولیه ی بالاتری نسبت به کامپوزیت دارد. اما لمینت دائمی بوده و نیازی به تعویض آن نیست. این در حالی  است که کامپوزیت دندان هر چند وقت نیاز به تعویض دارد.

امروزه با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، هزینه لیمنت دندان در حال افزایش است. به همین دلیل به بیماران عزیز توصیه می شود تا در صورتی که قصد انجام لمینت دارد، هرچه سریع تر اقدام بفرمایند.

عوارض لمینت دندان

لمینت دندان برای برطرف کردن فرم بد دندان ها، بهم ریختگی و بدرنگی آن ها بسیار مفید است اما در صورتی که دندان های سالم و بی مشکل دارید استفاده از لمینت برای شما توصیه نمی شود. لمینت باعث دستکاری دندان شده و می تواند به آن ها آسیب برساند. به علاوه در صورتی که لمینت به طور درستی انجام نگیرد مشکلاتی مانند موارد زیر ممکن است به وجود بیاید:

1.اختلال در اصلاح فرم لبخند

2.عدم تطابق لمینت با فرم دندان ها

3.تراش بیش از حد یا کمتر از حد دندان

4.پوسیدگی دندان

5.التهاب دندان

آیا لمینت درد دارد؟

بعد از انجام لمینت ممکن است در ابتدا حساسیت دندانی برای فرد نسبت به غذای خیلی گرم یا خیلی سرد مشاهده شود ولی بعداز مدت کوتاهی این حساسیت از بین می رود.

مراقبت از لمینت

بعد از لمینت دندان باید به یک سری نکات توجه ویژه ای داشت. از جمله ی این که فرد باید بهداشت دهانی خود را بیش ازپیش جدی بگیرد. همچنین در بسیاری از افراد دیده شده که بعد از انجام درمان التهاب لثه ای برای 48 ساعت اول به وجود می آید. توجه کنید که در این موارد اگر التهاب بیش از این طول کشید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. مسواک زدن بعد از انجام لمینت اهمیت زیادی دارد. حتما مسواک را به طور مرتب استفاده کنید. از دهان شویه و نخ دندان به طور مناسب استفاده کنید. طبق نظر دندانپزشک برای چکاپ مراجعه کنید.

مزایا و فواید لمینت

لمینت دندان به دلیل مزایای بسیاری که دارد، از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

1.پوشاندن معایب دندان

2.بازگرداندن سریع اعتماد به نفس به فرد

3.عدم نیاز به تراش‌های زیاد برای اصلاح ظاهر دندان‌ها

4.عدم تغییر رنگ به مرور زمان

5.مقاومت بالا در برابر شکستگی

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

لمینت و کامپوزیت دندان هر دو راهکارهایی برای اصلاح طرح لبخند هستند. اما تفاوت های اساسی در میزان مقاومت در برابر رنگ، قیمت، طول عمر و…. دارند. همانطور که توضیح داده شد لمینت برعکس کامپوزیت برگشت ناپذیر است. همچنین قیمت آن بالاتر از کامپوزیت می باشد.

مدت زمان ماندگاری لمینت دندان برای کاندیداهای این کار زیبایی بسیار مهم است. شما می توانید با مطالعه مقاله عمر لمینت دندان اطلاعات مفیدی درباره زمان ماندگاری لمینت بدست آورید.

در کامپوزیت دندان پزشک با استفاده از ماده ی رزین و لیزر ونیر کامپوزیت را انجام خواهد داد. این درحالی است که در لمینت، دندان بیماران به طور کامل تراشیده شده و سپس ماده ی سرامیکی بر روی آن قرار می گیرد. لمینت برای کسانی توصیه می شود که به طور دائمی نیاز به دندان های مرتب و سفید دارد. برای مثال بازیگران و یا اینفلئونسرها گزینه های خوبی برای اجرای لمینت می باشند. کامپوزیت اما تراشیدگی کمتری نسبت به لمینت داشته و قابلیت ریمو شدن از روی دندان ها  را دارد.

توجه کنید که حساسیت های لثه و دندان ناشی از لمینت بسیار کمتر از کامپوزیت ها هستند.

لمینت دندان ایمپلنت شده

با توجه به اینکه رنگ ایمپلنت دندان معمولاً متناسب با دندان های فرد انتخاب می شود، اگر لمینیت و یا روکش های زیبایی دندان دیگری که بر روی سایر دندان ها کار می شود، با رنگ سایر دندان ها متفاوت باشد، می بایست از همان روکش بر روی ایمپلنت نیز استفاده شود. لذا استفاده از روکش های زیبایی همچون لمینیت بر روی ایمپلنت دندان بلامانع می باشد. 

رنگی که برای لمینیت دندان انتخاب می نمایید، معمولاً می بایست با رنگ سایر دندان ها هماهنگی داشته باشد. لذا در صورتیکه قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید، می بایست بین این دو تکنیک از لحاظ انتخاب رنگ هماهنگی ایجاد نمایید.

شما می توانید ایمپلنت و لمینیت دندان را در نزد بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران  تجربه نمایید.

صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *