دکتر مجتبی صفار هرندی » ایمپلنت » مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان
۴ دقیقه
مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

آنچه می خوانید...

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان بسیار مهم است تا فرآیند بهبودی به درستی انجام شده و ایمپلنت به طور کامل به استخوان متصل شود. در این مقاله قصد داریم درباره مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان صحبت کنیم.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

در زیر تعدادی از مراقبت‌های معمول بعد از ایمپلنت دندان را بررسی می‌کنیم:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: پس از ایمپلنت دندان، شما باید به دقت به رعایت بهداشت دهان و دندان بپردازید. این مورد شامل مسواک زدن دو بار در روز با یک مسواک نرم و استفاده از خمیر دندان است. همچنین، باید سیگار کشیدن و مصرف الکل را کاهش دهید، زیرا این موارد می‌توانند فرآیند بهبودی را تحت تأثیر قرار دهند.
 • جلوگیری از فشار و ضربه: در مدت بهبودی، باید هرگونه فشار و ضربه‌ها را از منطقه ایمپلنت دندان خود دور نگه دارید. اجتناب از خوردن غذاهای سخت و جامد، جلوگیری از قرار دادن فشار زیاد بر روی ایمپلنت و جلوگیری از فعالیت‌های ورزشی یا ورزش‌های سنگین توصیه می‌شود.
 • مصرف غذاهای نرم: در طی مدت بهبودی، تا زمانی که بازیابی کامل ایمپلنت انجام نشود، مصرف غذاهای نرم و مواد مایع توصیه می‌شود. این شیوه مراقبت بهتر است تا زمانی که در مورد توانایی جویدن و گاز زدن خود مطمئن نیستید، ادامه داشته باشد.
 • مراجعه به دندانپزشک: پیروی از برنامه مراقبتی پس از ایمپلنت و حضور منظم در ویزیت‌های دندانپزشک بسیار مهم است. دندانپزشک شما باید فرآیند بهبودی را پیگیری کند و مطمئن شود که ایمپلنت به درستی جذب شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.
 • استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها: پزشک ممکن است به شما داروها و آنتی‌بیوتیک‌هایی تجویز کند تا درمانی را که برای شما انجام داده است، حمایت کند. مهم است که دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید و داروها را در زمان مشخص شده مصرف کنید.

برای مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت چه باید کرد؟

 • پس از جراحی ایمپلنت دندان، باید 48 تا 72 ساعت به دندان‌ها استراحت بدهید.
 • شما باید مایعات زیادی بنوشید، اما دمای آن نباید خیلی سرد یا داغ باشد.
 • وقتی گرسنه می‌شوید غذا به مقدار مناسب میل کنید، اما با طرف مقابل دندان ایمپلنت شده غذا را بجوید. چند روز قبل از بازگشت به رژیم غذایی معمولی خود، با غذاهای نرم و مایعات شروع کنید.
 • قرار دادن کیسه یخ روی صورت به فواصل 20 دقیقه ای در دو روز اول پس از جراحی می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.
 • اگر در فک بالا ایمپلنت دریافت کردید، تا دو هفته از دمیدن بینی خودداری کنید.
 • ممکن است حدود دو روز بعد از عمل خونریزی خفیفی داشته باشید. خونریزی بیش از حد نادر است، اما می توان آن را با گاز گرفتن یک گاز تا شده کنترل کرد. اگر خونریزی قطع نشد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • در روز جراحی از شستشو، تف کردن یا دست زدن به زخم خودداری کنید.

آیا بعد از عمل ایمپلنت دندان درد وجود خواهد داشت؟

پس از اتمام عمل ایمپلنت دندان، اکثر بیماران گزارش می دهند که نسبتاً بدون درد بوده است. اکثر بیماران می گویند که این روش کمی در آن‌ها درد ایجاد کرده است، اما درد کمتری نسبت به کشیدن دندان داشته اند.

اگر دندانپزشک به شما داروی مسکن داد، باید بلافاصله پس از جراحی، قبل از بین رفتن بیهوشی، مصرف آن را شروع کنید. اگر نسخه ای برای داروی مسکن ندارید، می توانید از مسکن های بدون نسخه نیز استفاده کنید.

آیا ورزش بعد از جراحی ایمپلنت دندان درست است؟

تا دو روز پس از جراحی از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. اگر محل ایمپلنت شما در حین ورزش شروع به خونریزی کرد، باید آن را متوقف کنید.

آیا مشکلات احتمالی در مورد ایمپلنت دندان وجود دارد که باید در مورد آن بدانم؟

 • میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی 95 تا 98 درصد است.
 • ایمپلنت بسیار راحت تر از سایر ترمیم ها مانند پروتزهای متحرک است. پروتزهای مصنوعی نیاز به مراقبت و تمیز کردن زیادی دارند و بسیاری از مردم با آن احساس ناراحتی می‌کنند و حتی اگر از چسب استفاده کنند باز هم نمی‌توانند تمام غذاهایی را که دوست دارند بخورند.
 • ایمپلنت های دندانی بسیار شبیه دندان های واقعی هستند. تشخیص اینکه کسی حتی ایمپلنت دندانی دارد یا نه، دشوار است و همچنین  مراقبت از آنها آسان است. به سادگی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و دو بار در سال برای تمیز کردن و معاینه معمول خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که کاشت ایمپلنت دندان بهتر از عدم جایگزینی دندان از دست رفته است. یک دندان از دست رفته می تواند لذت بردن از زندگی را دشوار کند، زیرا صحبت کردن، لبخند زدن و لذت بردن از غذاهای مورد علاقه شما می تواند سخت باشد. یک دندان از دست رفته همچنین می تواند به معنای مشکلات جدی برای دندان های باقی مانده، لثه ها و استخوان فک باشد.
صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی

دکتر مجتبی صفار هرندی در کلینیک دندانپزشکی خود در مرکز شهر تهران می توانند به شما در درمان مشکلات دهان و دندان و همچنین انجام خدمات زیبایی ددندان از جمله کامپوزیت، لمینیت، بلیچینگ، ایمپلنت و ... کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *